Akcja „Cicho sza

Kwiecień jest Światowym Miesiącem Świadomości Autyzmu. Osoby w spektrum autyzmu często odbierają świat zmysłami dużo intensywniej niż większość ludzi. Bodźce, takie jak głośne dźwięki, ostre światło itd. potrafią być dla nich bardzo dokuczliwe, czasem wręcz bolesne i nie do zniesienia.

Próbowali to pokazać twórcy poniższych nagrań:

https://youtu.be/AuB1lsHPAkw (Fundacja SYNAPSIS)

https://youtu.be/vBXEec1dv6Q (Fundacja Pro Aperte)

https://youtu.be/QLv-dvLCgAg (Amazing Things Project)

https://youtu.be/7y7v_ePzMcE (Fundacja AleKlasa)

Chcąc uwrażliwić na często różniące się od potrzeb większości ludzi potrzeby osób w spektrum autyzmu, zainspirowani coraz częściej praktykowanymi w sklepach „godzinami ciszy” bądź „cichymi godzinami”, proponujemy Wam udział w akcji „Cicho sza”.

Polega ona na ustanowieniu – w szkole, w firmie, w domu, w urzędzie… – wydzielonej strefy,
gdzie przez określony czas (np. we wszystkie poniedziałki kwietnia; w czwartki od godz. 10.00 do godz. 14.00 itp.) obowiązywałoby zachowanie całkowitej ciszy.

Na początku wiele osób będzie się dziwiło i dopytywało: o co chodzi?, jaki jest cel tego działania? Właśnie dzięki tym pytaniom (i Waszym na nie odpowiedziom) będą mieli szansę uświadomić sobie, że nie jesteśmy jednakowi i że są osoby, które odbierają świat zupełnie inaczej niż większość. Świadomość różnic między nami pozwoli zrozumieć odmienne od naszych zachowania i sprawi, że staniemy się bardziej empatyczni, wrażliwsi na potrzeby innych. A więc cicho sza… 🤫

Akcja „Cicho sza” jest organizowana w ramach XII Dni Osób z Niepełnosprawnościami
Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego.

Plakat akcji Cicho sza