Mobilne Laboratorium Przyszłości w Szkole Podstawowej im. Wojska Polskiego w Białobrzegach

5 stycznia do szkoły w Białobrzegach zawitało Mobilne Laboratorium Przyszłości realizowane przy wsparciu Instytutu Badań Edukacyjnych, Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz Centrum GovTech. Edukatorzy przeprowadzili dla uczniów klas 3 – 6 lekcje pokazowe i warsztaty. Zajęcia prowadzone były na sprzęcie takim jak drukarka 3D, roboty Photon Education, które szkoła zakupiła w ramach dotacji z projektu Laboratoria Przyszłości.

Narzędzia te pozwolą uczniom rozwijać kompetencje przyszłości i doskonalić umiejętności  przydatne na nowoczesnym rynku pracy. Laboratoria Przyszłości opierają się o podejście STEAM ( ang. Science, Technology, Engineering, Art and Mathematics tj. nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka), czyli naukę przedmiotów ścisłych przez praktyczne doświadczenie.

Zajęcia pokazowe – warsztaty prowadzone przez Edukatorów  dotyczyły bloków tematycznych:

DRUK 3D – wprowadzenie w świat druku 3D na przykładzie drukarki filamentowej. Dzieci zapoznały się z budową drukarki, własnościami wydruków oraz typami materiałów, z których można drukować oraz oprogramowaniem w którym można tworzyć modele do druku 3D. Ponadto w ramach ćwiczenia uczniowie wprowadzali drobne modyfikacje w przygotowanym projekcie, aby następnie przesłać projekt do drukarki w celu wydrukowania finalnego efektu swojej pracy. 

JAK WIDZI KOMPUTER? – wprowadzenie w świat rozpoznawania obrazu na przykładzie prostego programu do rozpoznawania gestów. Uczniowie zapoznali się z zagadnieniami związanymi z rozpoznawaniem obrazów oraz zasadami wykrywania kształtów z użyciem sieci neuronowej. Ćwiczenie to stanowiło wprowadzenie w świat tzw. „Sztucznej Inteligencji”.

Photon Education – jest interaktywnym robotem edukacyjnym, który wspiera dzieci w rozwoju podstawowych umiejętności z zakresu programowania i elektroniki. Pomaga w rozwoju kreatywności, zdolności logicznego myślenia oraz poznaniu podstaw programowania. Uczniowie podczas warsztatów poznali podstawowe informacje niezbędne do obsługi robota oraz za pomocą aplikacji Photon EDU i wybranego interfejsu kodowali trasy i działania robota.

Mobilne Laboratorium Przyszłości w Szkole Podstawowej im. Wojska Polskiego w Białobrzegach – opracowanie i zdjęcia:

Agnieszka Zbrzeżna