Zlikwiduj kopciucha! Wnioski na wymianę starych źródeł ciepła składać można jeszcze tylko do 10 września 2023 r.

Szanowni Państwo, przypominamy, że już tylko do 10 września przyjmujemy wnioski na wymianę starych źródeł ciepła. Można wymienić wszelkie nie ekologiczne źródła ciepła, takie jak: kotły, piece, kominki, „kozy”, kuchnie węglowe, piecokuchnie – zasilane paliwem stałym: węglem, koksem, miałem, ekogroszkiem, drewnem – stanowiące główne źródło centralnego ogrzewania w budynku. Wysokość możliwego do otrzymania dofinansowania: 80% kwalifikowanych kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż 7 000,00 zł. 

Jednocześnie przypominamy, że od 1 stycznia 2023, użytkowanie pieców i kotłów bezklasowych na węgiel, pellet i drewno jest nielegalne i zagrożone mandatem do 500 zł lub grzywną do 5 000 zł. Kotły bezklasowe to takie, które nie spełniają przynajmniej wymogów klasy 3 wg normy PN-EN 303-5:2012,

tzw. kopciuchy. Są to instalacje, które emitują najwięcej zanieczyszczeń i w znacznej mierze odpowiadają za zanieczyszczenie powietrza w sezonie grzewczym w naszym regionie.

Ważne!
Wnioski, pod rygorem odmowy udzielenia dotacji, należy składać przed demontażem starego źródła ciepła oraz przed dokonaniem zakupu i montażu nowego źródła ciepła, które ma zostać objęte wnioskowaną dotacją.

Więcej informacji pod tel. (22) 767-04-10 oraz na stronie Urzędu: https://www.nieporet.pl/komunikat/informacja-dotyczaca-gminnego-programu-wymiany-piecow-3/60873/