„4 metry cegieł i 3 metry ziemi nad nami”, czyli lekcja historii w Twierdzy Modlin

Celem zwiedzania była twierdza. Po wyjściu z autokaru spotkaliśmy panią przewodnik i razem poszliśmy do Bramy Północnej, która była kiedyś głównym wjazdem do Twierdzy Modlin.

Dowiedzieliśmy się m. in., że budowę obiektu rozpoczął na początku XIX wieku Napoleon Bonaparte oraz że trwała ona sto lat, a zakończył ją Car Mikołaj II. Dowiedzieliśmy się także, że budynek twierdzy jest najdłuższy w Europie i drugi na świecie. Przewodniczka oprowadziła nas po fortyfikacjach, pokazała budynki koszarowe, prochownie, Pomnik Obrońców Modlina, a także kasyno i łaźnie rosyjskie. Zwiedzaliśmy też podziemia – 4 metry cegieł i 3 metry ziemi były nad nami, a dookoła czaiły się uśpione nietoperze. Ta część wędrówki zrobiła na uczestnikach największe wrażenie!
Wielką frajdą było także wejście na wieżę widokową, z której rozciągała się panorama na rzekę Narew oraz najważniejsze obiekty twierdzy.

Po obejrzeniu zabytków udaliśmy się na pobliskie nowo otwarte lotnisko.
Około południa zebraliśmy się przy ognisku, gdzie każdy mógł upiec sobie kiełbaskę. Podczas ogniska był konkurs wiedzy o Twierdzy – najbardziej aktywni uczestnicy otrzymali drobne upominki.
Po konkursie mieliśmy chwilę na zabawę. Gdy ta chwila minęła, wsiedliśmy do autokaru i wróciliśmy do szkoły.

To był niezapomniany wyjazd. Dopisała pogoda, dopisały humory, a nasze głowy wzbogaciły się o nowe wiadomości.
Dziękujemy naszym paniom i prosimy o więcej tak atrakcyjnych wycieczek.

Julia Kutra, Mikołaj Bulge kl. 4 a
SP Nieporęt