„Chrońmy przyrodę” – Dzień zdrowia i natury

W tym roku uczniowie z klasy III b wraz z wychowawczynią, panią Małgorzatą Stromecką przygotowali przedstawienie ekologiczne pt. „Chrońmy przyrodę”, którego głównym celem było inspirowanie dzieci do działań mających na celu ochronę przyrody i jej zasobów oraz uświadomienie dzieciom, iż same mogą również uczestniczyć w rozwiązywaniu problemów ekologicznych.

Przedstawienie zostało wystawione dwukrotnie: 9 kwietnia obejrzały je dzieci z klas „0” – III, natomiast kolejnego dnia trzy grupy zaproszonych dzieci z Przedszkola w Nieporęcie wraz z nauczycielami i opiekunami.

Uczniowie, dzięki przedstawieniu, poznali różne rodzaje zanieczyszczenia oraz sposoby ochrony przyrody.
Aktorzy, poprzez wspaniałą recytację, przekazali skargi Ziemi, Wody, Powietrza, zwierząt i roślin na ludzi, którzy je zanieczyszczają. Następnie udzielili rad dotyczących ochrony środowiska. Na zakończenie wyśpiewali prośbę do wszystkich ludzi zawartą we wzruszającej piosence Marka Grechuty „Zostawcie nam czysty świat”.

„Bo czym byłby świat bez zwierząt, kolorowych kwiatów i zapachu drzew? Czy kiedykolwiek przyszło nam na myśl, że tego wszystkiego mogłoby nie być i że my sami możemy do tego doprowadzić? W jakim świecie chcemy żyć i jacy chcemy być, musimy wybrać sami. Czy w świecie szarym i ponurym – bez roślin i zwierząt, czy w kolorowym, zielonym, w którym żyją przyjazne dla ludzi zwierzęta?”
Mam nadzieję, że dzięki przedstawieniu otrzymaliśmy odpowiedzi na powyższe pytania, że słowa wypowiadane przez dzieci pobudziły wszystkich do refleksji na temat otaczającej nas przyrody.

Podczas szkolnego Dnia Zdrowia i Natury nie zapomnieliśmy także o starszych uczniach. Dla nich niecodzienne zajęcia poprowadziła pani Katarzyna Wójcik – Brylska z gabinetu Medic 4You.

W humorystycznej prelekcji zwróciła uwagę uczniów na istotne problemy związane z dbałością o higienę, prawidłowe nawyki żywieniowe, postawę ciała. Dziewczynkom udzieliła porad na temat wykonywania młodzieżowego makijażu, który dyskretnie uwydatnia naturalne piękno młodych twarzy. Podkreśliła też istotną rolę sortu w życiu każdego człowieka.

Małgorzata Stromecka