CO KRYJE WIEŻA?, czyli wystawa historyczna w GOK w Nieporęcie

O zebranych w GOK-u eksponatach z pasją opowiadali: wiceprzewodniczący Stowarzyszenia pan Edward Palczyński i asystent zarządu Konrad Szostek -„niepisany” kustosz wystawy znajdującej się w wieży.

Uczniowie zobaczyli m.in. zdjęcia zabytków pochodzących z odkrytego w 2006 r. dworku myśliwskiego wybudowanego w Nieporęcie przez Zygmunta III Wazę, których oryginały są zgromadzone w Muzeum Historycznym w Legionowie – fragmenty kafli piecowych, naczyń szklanych i ceramicznych znalezionych wokół odkrytej budowli.
Oglądali też archiwalne zdjęcia i pamiątki udostępnione przez mieszkańców Nieporętu – hełmy, elementy wyposażenia żołnierzy I i II wojny światowej, wojny bolszewickiej, a także nieco bardziej współczesne eksponaty, m.in. pochodzące z I połowy XX wieku sprzęty kuchenne, lampy naftowe, radioodbiorniki rtv, i in. Słuchali także muzyki z płyt winylowych na adapterze „BAMBINO” z 1967 roku.

Uczniowie obejrzeli również wystawę fotografii przygotowaną przez Dział Promocji Urzędu Gminy Nieporęt z okazji 50-lecia Zalewu Zegrzyńskiego. Zdjęcia prezentują plany budowy zalewu i tereny Nieporętu tuż przed zalaniem ich wodą.

Nieporęckie muzeum, choć historyczne, jest dosyć nietypowe. Można w nim bowiem dotknąć historii związanej z małą ojczyzną, w której żyjemy, i to dotknąć dosłownie, ponieważ większość eksponatów dzieci mogły wziąć do ręki, przymierzyć, wypróbować ich działanie.
Dziękujemy Nieporęckiemu Stowarzyszeniu Historycznemu za interesującą lekcję historii i jednocześnie gratulujemy pomysłu i wytrwałości w pielęgnowaniu pamięci o naszych korzeniach.

Iwona Kopka