Dożynkowe świętowanie

Sygnałem do rozpoczęcia gminnych dożynek było wciągnięcie na maszt gminnej flagi i odegranie gminnego hymnu. Mszę świętą polową celebrował ksiądz proboszcz Tomasz Osiadacz, a oprawę artystyczną liturgii zapewnił chór Młodzież 50 + ze Stanisławowa Pierwszego. Przedstawiciele sołectw uroczyście wręczyli księdzu proboszczowi pięknie skomponowane dary pól, łąk i lasów, symbolicznie dziękując za tegoroczne plony, a dożynkowym chlebem dzielili się uczestnicy uroczystości. Na placu zapłonęło tradycyjne dożynkowe ognisko, które rozpalił wójt Maciej Mazur wraz z: Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Janem Grabcem, Starostą Powiatu Legionowskiego Robertem Wróblem, Prezydentem Legionowa Romanem Smogorzewskim, Zastępcą Wójta Alicją Sokołowską, księdzem Tomaszem Osiadaczem.

Program sceniczny rozpoczęli artyści z gminy Hanna, zespół Jutrzenka, którzy zaprezentowali widowisko ściśle związane z dożynkami, przedstawiające obrzędy żniwne. Podobny charakter miał występ Teatru Obrzędowego z Gminnego Ośrodka Kultury w Nieporęcie pt. „Miodobranie”. Tego dnia scena należała do chórów, solistów i tancerzy z terenu gminy Nieporęt. Publiczność oklaskiwała występy zespołów dziecięcych, młodzieżowych i seniorów ze Stanisławowa Drugiego, Wólki Radzymińskiej, Beniaminowa, Kątów Węgierskich, Zegrza Południowego. Każdy, kto już na początku dożynek poczuł głód, mógł posilić się grochówką, którą częstowali wójt Mazur oraz wiceminister Jan Grabiec lub plackami ziemniaczanymi, przygotowanymi przez ranczo Bena. Dalszy ciąg poczęstunku miał miejsce, gdy dożynkowa grupa kucharzy przygotowała, w ramach stałego punktu programu „Gotuj z Maciejem”, doskonałą tradycyjną kartoflankę ze skwarkami. Zupa przyrządzona została znakomicie, wbrew powiedzeniu – gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść. Również na scenie nagrody odebrali laureaci gminnego konkursu na najładniejszy ogród przydomowy i najsmaczniejszą potrawę z ziemniaka. Energetyczny występ wokalny zespołu obrzędowego z Nieporętu poprzedził wybory Króla i Królowej Ziemniaka. W tym roku rywalizowano w układaniu bukietów z , oczywiście, ziemniaków i kolorowych dodatków. Nie było to łatwe zadanie, ale wyobraźnia i zdolności manualne uczestników konkursu wyczarowały niezwykłe kompozycje. Zwycięska para otrzymała efektowne insygnia władzy i zaprezentowała się fotoreporterom. Wieczorem do zabawy zachęcały kolejno zespoły Parafrazers i Piena Voce, także wspólnie, co wywołało aplauz publiczności oraz gwiazda wieczoru zespół Jorrgus.

Wiele atrakcji tego dnia czekało na uczestników dożynek również poza sceną. W gminnym namiocie promocyjnym na uczestników konkursu wiedzy o gminie Nieporęt czekały atrakcyjne nagrody, dzieci ozdabiały stoisko kolorowankami i rywalizowały w grach zręcznościowych, a maskotka Bóbr częstował słodyczami i rozdawał kolorowe balony. Pokaz przygotowały jednostki OSP z Nieporętu, Kątów Węgierskich i Wólki Radzymińskiej. Rekordy popularności biło stoisko sołtysów gminy Nieporęt, którzy przygotowali wspaniały tradycyjny poczęstunek. Kolejka chętnych do skosztowania chleba ze smalcem z pysznym ogórkiem, domowych wędlin i sałatek oraz ciast świadczyła o tym, jak doskonałe były to wyroby kulinarne.

Serdeczne podziękowania za przygotowanie tak atrakcyjnego dnia należą się Radom Sołeckim Stanisławowa Pierwszego, Rembelszczyzny, Aleksandrowa i Izabelina, pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury oraz wszystkim mieszkańcom, którzy włączyli się w przygotowanie dożynek i którzy świętowali wspólnie ten dzień.

Organizatorzy dziękują też sponsorom uroczystości – Operatorowi Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., który prowadzi na terenie gminy Nieporęt ważne inwestycje gazowe, SK Bank, K.K.POL, Rancho Bena, Firmie Floraland i panu Andrzejowi Pawelskiemu oraz firmie Event Impression.

Galeria fotograficzna

Foto

Foto

Foto

Foto