Dzień Myśli Braterskiej w Izabelinie

„Nie chodzi o to, byśmy osiągali najwyższe ideały,
Lecz o to, aby były one naprawdę wysokie”

Robert Baden-Powell

22 luty – Dzień Myśli Braterskiej – to czas, w którym w sposób szczególny skauci i harcerze na całym świecie celebrują braterstwo.

My też postanowiliśmy uczcić ten dzień. 21 lutego 2013 r. o godzinie 17.00 spotkaliśmy się całym Szczepem, aby w wigilię Dnia Myśli Braterskiej wyruszyć na wyprawę „W poszukiwaniu przyjaźni”. Wspólny bieg patrolowy, podczas którego harcerze realizowali czwarty punkt Prawa Harcerskiego mówiący o tym, iż: „Harcerz w każdym widzi bliźniego, a za brata uważa każdego innego harcerza” był dla nich nie małym wyzwaniem. Mieli oni pod opieką zuchy, z którymi bezpiecznie musieli przejść przez czekające na nich przeszkody. Nie byłoby w tym nic trudnego, gdyby zuchy nie miały zawiązanych oczu. Starsi koledzy/koleżanki służyli pomocą, udzielali rad, byli dla Tropków i Tropicieli Przyrody wielkim wsparciem. Był to czas lepszego poznania się. A słowa wypowiedziane przez twórcę skautingu, niech będą tego dowodem:
„Religia jest rzeczą bardzo prostą: po pierwsze należy kochać Boga i służyć Jemu; po drugie należy kochać bliźniego i również jemu służyć”.

Na kolejnych punktach, podczas wspólnych gier i zabaw, przełamywaliśmy onieśmielenie, skracaliśmy dystans. Wracając do szkoły, każdy niósł ze sobą światełka pokoju, z których później ułożyliśmy „wielkie serce przyjaźni”. Oznaczało ono jedność wszystkich zuchów, harcerzy i instruktorów.

W blasku świec rozważaliśmy również sens przysłowia ,,Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie” i szukaliśmy przepisu ,,Jak zdobyć przyjaciół ?”

W kręgu piliśmy gorącą herbatkę i dzieliliśmy się chlebem, odłamując po kawałku z dużego bochenka. Każdy zajadał ze smakiem. Z przyjaciółmi przy „ogniu” miło płynął czas.

Na koniec utworzyliśmy krąg i trzymając się za ręce, przyjęliśmy nowych zuchów do grona braci harcerskiej. Dla zuchów był to już koniec biegu. Natomiast harcerze zostali trochę dłużej, bowiem czekały na nich kolejne zadania. W patrolach dwuosobowych wyruszyli w krótką drogę, aby dokończyć bieg patrolowy. Na punktach patrolowych musieli wykazać się znajomością historii i wiedzy harcerskiej, samarytanki i terenoznawstwa. Na zakończenie biegu również 14 DH „Puszcza” przyjęła do swojego grona dwoje harcerzy.

„Patrz szeroko. I nawet, kiedy wydaje Ci się, że patrzysz szeroko – ciągle patrz jeszcze szerzej”.

Robert Baden-Powell

dh. Katarzyna Załęska
pwd. Marzena Zakrzewska

Z okazji Dnia Myśli Braterskiej życzymy Wszystkim
pogody ducha, pomyślności w pracy i służbie harcerskiej.
14 Szczep DH i GZ Nieporęt