Gminne Dożynki 2013

Sygnałem do rozpoczęcia uroczystości było odegranie hymnu Gminy Nieporęt i wciągnięcie na maszt gminnej flagi. Mszę świętą celebrował ksiądz proboszcz Piotr Jędrzejewski, który odebrał z rąk delegacji sołeckich dary pól, ogrodów i lasów w postaci barwnych kompozycji. Wyróżniał się wśród nich wieniec dożynkowy, reprezentujący gminę podczas uroczystości diecezjalnych i ogólnopolskich na Jasnej Górze. Po zakończeniu mszy Wójt Maciej Mazur wraz z zaproszonymi gośćmi rozpalili świąteczne ognisko, w którym do wieczora piekły się ziemniaki.
Muzyczną zabawę rozpoczął zespól wokalny OTAVA z Tarnopola. Czterech ukraińskich muzyków zachwyciło wspaniałymi głosami i różnorodnym repertuarem. Już przy ich występie pierwsze pary ruszyły do tańca. Zaśpiewali zespół Piena Voce w nowym i starym składzie, Chór Klubu Seniora z Nieporętu, zespół wokalny Młodzież 50+ i dziewczęta z sekcji wokalnej z Wólki Radzymińskiej. Zaprezentowali się też najmłodsi wykonawcy z filii Gminnego Ośrodka Kultury. Zespół Kącik z Kątów Węgierskich oczarował widzów wiązanką czterech piosenek z bogatą choreografią, a małe tancerki z Wólki Radzymińskiej nowoczesnym tańcem.

Zabawnymi monologami bawiły publiczność Pyza mazowiecka, opowiadająca o swoich zupełnie nowych przygodach i Szalona Małolata, snująca rozważania o podboju Hollywood. Młodzież ze Stanisławowa Drugiego zaprezentowała inny rodzaj sztuki, sztukę samoobrony, którą ćwiczą tam dziewczęta. Dyscyplina ta jest bardzo przydatna, wygląda na równie skuteczną i wartą polecenia.
Poza sceną również przygotowano wiele atrakcji. Sołtysi częstowali różnorodnymi potrawami, w ich stoisku panował ruch i gwar, a przed nim stała długa kolejka. Obok, w namiocie promocyjnym urzędu, w konkursie wiedzy o gminie można było wygrać atrakcyjne nagrody, a dzieci z zapałem malowały przygotowane rysunki i odchodziły zadowolone z otrzymanych gadżetów. Autor historii Nieporętu, Włodzimierz Bławdziewicz, podpisywał swoje książki i prowadził długie rozmowy z zainteresowanymi tematem mieszkańcami. Maskotka gminy Bóbr przechadzał się z dużym koszykiem i częstował cukierkami. Na placu nad Kanałem Królewskim stanęło tego dnia wiele stoisk gastronomicznych i handlowych oraz duże miasteczko z atrakcjami dla najmłodszych uczestników festynu. Nie zabrakło Rancza Bena i wspaniałych placków ziemniaczanych.

Ogromne zainteresowanie wzbudziły pokazy Ochotniczych Straży Pożarnych. Oglądaliśmy strażaków podczas akcji ratowania pasażerów, uwięzionych w rozbitym wraku samochodu.
Dzięki wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu i profesjonalnym umiejętnościom ratowników, „ranni” otrzymali niezbędną pomoc.
Święto Ziemniaka to również okazja do wręczenia nagród laureatom konkursu na najładniejszy ogród przydomowy, organizowany przez Komisję Ochrony Środowiska, Zdrowia i Porządku Publicznego Rady Gminy Nieporęt. W tym roku nagrodzeni za wyjątkową dbałość o ogrody zostali: I miejscem Jan Wójcik z Nieporętu, II miejscem Aneta i Leszek Kur z Rembelszczyzny oraz Beata i Andrzej Kowalscy z Nieporętu, III miejscem Paweł Sobczyk z Michałowa-Grabiny. Atrakcyjne nagrody ułatwią z pewnością prace ogrodnicze.

W trakcie dożynek rozegrany został także konkurs na najsmaczniejszą potrawę z ziemniaka. Pierwsze miejsce otrzymała Maria Pietrucha za „Cepeliny na ostro”, drugie Henryk Duda za oryginalny „Tort ziemniaczany z czekoladą i orzechami”, trzecie Jarosław Pietrucha za potrawę o intrygującej nazwie „Sygnalizacja świetlna”. Wszyscy nagrodzeni otrzymali przydatne w kuchni nagrody.

Wybrana została nowa para królewska – Królowa i Król Ziemniaka czyli Katarzyna Kaim-Zajączkowska i Stanisław Paterek. Musieli w ostrej rywalizacji wykazać się umiejętnością i szybkością w przygotowaniu klasycznych frytek, czyli obraniu i pokrojeniu największej liczby ziemniaków. Uroczystej koronacji dokonali wójt Maciej Mazur i ksiądz Piotr Jędrzejewski.

Podczas stałego i lubianego punktu programu Gotuj z Maciejem, wiele serdecznych myśli powędrowało do pomysłodawcy Święta Ziemniaka, śp. Jerzego Maciejewskiego. Tym razem doborowe grono kucharzy gotowało pyzy według tradycyjnego przepisu. Były jak najbardziej okrągłe i nie rozpadały się w gotowaniu mimo, iż kucharzy było akurat sześciu.

Wieczorną muzyczną zabawę rozpoczął zespól Avans, a kontynuował, bardzo popularny przedstawiciel muzyki tanecznej, After Party. Święto zakończyły piosenki grupy OTAVA oraz pokaz Teatru Tańca z Ogniem Mantra.

Gminny Ośrodek Kultury składa podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznego „Święta Ziemniaka”. Za wsparcie finansowe szczególnie dziękujemy firmom KK-POL, SK Bank i Operatorowi Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM SA.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć