Gminne dożynki – Święto Ziemniaka

Już przed rozpoczęciem święta, przy rozstawionych stoiskach i dmuchanym placu zabaw dla dzieci zbierali się licznie pierwsi uczestnicy. Hasłem do rozpoczęcia uroczystości było wciągnięcie na maszt gminnej flagi przy wtórze hymnu Gminy Nieporęt. Podczas mszy polowej przedstawiciele sołectw przekazali księdzu proboszczowi Tomaszowi Osiadaczowi dary pól, lasów i łąk, symbolicznie dziękując za tegoroczny urodzaj i obfitość plonów. Piękne kompozycje wyeksponowane zostały przed sceną i stanowiły barwną oprawę dla występujących zespołów, a dożynkowym chlebem wójt Maciej Mazur podzielił się z uczestnikami święta. Po zakończeniu mszy tradycyjne ognisko rozpalili razem z wójtem m.in.: Poseł na Sejm RP Zenon Durka, Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Radosław Rybicki, Prezydent Legionowa Roman Smogorzewski, Starosta Powiatu Legionowskiego Jan Grabiec, Wicestarosta Robert Wróbel, ksiądz Tomasz Osiadacz, radny Piotr Pietrucha, sołtys Wojciech Szybowski. Chwilę później rozległy się syreny strażackie, które zasygnalizowały pokazy gminnych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z Katów Węgierskich, Nieporętu i Wólki Radzymińskiej. Dożynkowy program artystyczny rozpoczęła piosenka „Lipka zielona” w wykonaniu wszystkich członków zespołów działających w Gminnym Ośrodku Kultury i jego filiach, przyjęta owacyjnie przez słuchaczy. Następnie zaprezentowały się: chóry Młodzież 50+ i Echo Nieporętu, zespoły wokalne i taneczne z Wólki Radzymińskiej, Beniaminowa i Kątów Węgierskich – Chocolate Dance Show, Staśki, Kącik, Piena Voce. Widownia, bardzo liczna w tym roku, nagradzała prezentacje zasłużenie gromkimi brawami. Stałym punktem programu jest Gotowanie z Maciejem. Drużyna, którą tworzyli wicestarosta Robert Wróbel, radni Jarosław Koperski, Janusz Rębelski i Piotr Pietrucha, pod kierunkiem wójta Macieja Mazura i przy współpracy księdza Tomasza Osiadacza sprawnie przygotowała składniki typowo jesiennej zupy dyniowej. Kulinarne wysiłki panów komentowała znana i lubiana Solejukowa z zespołu Młodzież 50+. Zupa, po którą ustawiła się kolejka chętnych, została oceniona jako doskonała w smaku. Również na scenie nagrodzeni zostali zwycięzcy konkursu na najładniejszy ogród przydomowy, najlepszą potrawę z ziemniaków, a wieczorem trzy pary rywalizowały w konkursie o tytuł Króla i Królowej Ziemniaka. Zadanie do wykonania, tort ziemniaczany, nie było proste, ponieważ do dyspozycji były tylko ziemniaki i drobne zielone chryzantemy. Kandydaci mieli jednak tak ciekawe pomysły i wykazali się taką inwencją twórczą, że jury miało również niełatwe zadanie. Ostatecznie zwycięska para otrzymała efektowne insygnia władzy i zaprezentowała się fotoreporterom. Wieczorem, do wspólnej zabawy zachęcały kolejno zespoły Czader, Gonti oraz MIG.

Nie były to jedyne atrakcje, którymi cieszyli się uczestnicy święta. W stoisku promocyjnym gminy w konkursie plastycznym, ekologicznym i wiedzy o gminie, a także po rozwiązaniu specjalnie przygotowanych krzyżówek, można było wygrać różnorodne gadżety. Sołtysi przygotowali dla wszystkich wspaniały poczęstunek ( prym wiodły kanapki ze smalcem i doskonałe ogórki), kolejka stała przed stoiskiem Rancza Bena z plackami ziemniaczanymi. Sponsor święta, Gaz System, również zorganizował dla dzieci ciekawe konkursy, w których, po wykazaniu się zręcznością i cierpliwością, otrzymywały nagrody. Dużą atrakcją były kule wodne i zorbing oraz dmuchany plac zabaw. A dorośli odwiedzali kolorowe stoiska, w których kupić można było zarówno tradycyjne wędliny i pieczywo, jak i artystyczną odzież.

Wielkie podziękowania należą się organizatorom Święta Ziemniaka – Gminnemu Ośrodkowi Kultury, Radom Sołeckim i Radnym Stanisławowa Pierwszego, Rembelszczyzny, Aleksandrowa i Izabelina oraz sponsorom – Gaz System S.A, PGNiG Termika SA, SK Bank, K.K.POL, GRODNO, Rancho Bena, Prezesowi Floraland Andrzejowi Pawelskiemu, panom Jerzemu Rembelskiemu i Arkowi Hajdukowi – firma Event Impression.