Gminne Święto Niepodległości

Jako pierwsze pojawiły się wojskowe samochody opancerzone, SKOT, dodge, willys i samochody zwiadowcze. Wypełnione przedszkolakami, oferowały krótkie przejażdżki po terenie. Na stolikach pod namiotami zorganizowany został pokaz uzbrojenia strzeleckiego z lat 1914 – 1945. Duże zainteresowanie wzbudzał karabin maszynowy MG 42 na lawecie. Ale największą atrakcję stanowiła strzelnica z replikami broni powojennej – M 15 i AK 47. Pod nadzorem obsługi, członków Muzealnej Grupy Rekonstrukcyjnej, można było sprawdzić celność oka i sprawność ręki. Przez wiele godzin po Placu Wolności krążyły gromady dzieci machając biało-czerwonymi flagami i balonami w tych samych kolorach, rozdawanych przez pracowników Urzędu Gminy. O godzinie 13 w Białobrzegach spotkali się przedstawiciele władz samorządowych, radni, sołtysi oraz uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego by złożyć kwiaty pod pomnikiem Piłsudczyków.

Szkoła Podstawowa im. B. Tokaja w Nieporęcie przygotowała uroczystą akademię, z programem artystycznym w wykonaniu uczniów. Msza święta w intencji Ojczyzny miała miejsce w Kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Nieporęcie, a uczestniczyły w niej, obok zaproszonych gości i oficjalnych delegacji, poczty sztandarowe: Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, Związku Kombatantów RP i BWP Koła Powiatowego w Legionowie, OSP z Nieporętu, Kątów Węgierskich i Wólki Radzymińskiej, Gimnazjum w Stanisławowie Pierwszym, gminnych szkół podstawowych w Białobrzegach, Nieporęcie, Wólce Radzymińskiej i Józefowie oraz 329. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej. Mszę zakończył program artystyczny w wykonaniu chóru z Gimnazjum w Stanisławowie Pierwszym.

Przemarsz pocztów sztandarowych oraz Kompanii Honorowej CSŁiI w Zegrzu pod Dąb Wolności rozpoczął oficjalną część uroczystości. Głos zabrał wójt Maciej Mazur, a następnie Apel Pamięci odczytał major Krzysztof Palewski. Po salwie honorowej delegacje złożyły kwiaty przy pomniku, a w górę poszybowały białe i czerwone lampiony. Nie był to jeszcze koniec uroczystości. Wspólnie z zespołem Młodzież 50+ ze Stanisławowa Drugiego można było śpiewać żołnierskie piosenki, grzejąc się przy ognisku i kosztując znakomitej grochówki.

Gminne Święto Niepodległości 10 listopada 2011 r.
Gminne Święto Niepodległości 10 listopada 2011 r.
Gminne Święto Niepodległości 10 listopada 2011 r.
Gminne Święto Niepodległości 10 listopada 2011 r.
Gminne Święto Niepodległości 10 listopada 2011 r.