Harcerska Wieczornica w 69. Rocznicę Powstania Warszawskiego już za nami.

Późnym popołudniem, harcerze z 14 Drużyny Harcerskiej ‘Puszcza’ będący członkami Zespołu Artystycznego 14 GZ i DH Szczepu Nieporęt, w scenerii oddającej klimat pamiętnych dni z sierpnia, września i początków października 1944 roku, odtworzyli inscenizację upamiętniającą zryw wolnej ludności Warszawy.

Do budynku szkoły przy ul. Szkolnej 1, przybyli: przedstawiciele władz samorządowych gminy Nieporęt, władze Hufca Zalew, przyjaciele Szczepu, rodzice harcerzy i zuchów. Gościliśmy oficera Wojska Polskiego w stopniu podpułkownika pozostającego w czynnej służbie. Gośćmi honorowymi byli: dh phm. Włodzimierz Dusiewicz – „Dusza”- naoczny świadek powstania, członek Szarych Szeregów, po wojnie: reżyser, scenarzysta, autor wielu książek, pedagog – instruktor harcerski oraz Włodzimierz Bławdziewicz – uczestnik walk o niepodległość, mieszkaniec Nieporętu, autor książek i publikacji o dziejach naszej gminy, Honorowy Przewodniczący Stowarzyszenia Miłośników Historii Regionu Gminy Nieporęt.

Podniosła atmosfera, skupienie towarzyszyło przybyłym na tą wyjątkową Wieczornice. Nawet chwilowe zamieszanie z brakiem prądu nie zdołało zakłócić przebiegu spotkania – przeciwnie, był to doskonały czas na zaprezentowanie przez zuchy piosenek obozowych.
Wszystkich przybyłych przywitała Zastępca Komendanta Szczepu dh. Aneta Sieczka, odśpiewano Hymn Szarych Szeregów i rozpoczęło się pełne wzruszeń wspomnienie tych, którzy swoje życie niczym „kamienie rzucone na szaniec” złożyli w ofierze na ołtarzu Ojczyzny. Historia powstania, przeplatana powstańczymi piosenkami i kończące inscenizację harcerskie chóralne zapewnienie o pamięci dla historii tamtych dni, pozostanie z nami na całe życie. Przecież to my, harcerze, spadkobiercy wciąż żywej historii naszych koleżanek i kolegów z Szarych Szeregów jesteśmy zobowiązani do piastowania pamięci o ich życiu, bohaterstwie i walce w obronie harcerskich ideałów.

Szczególnie wzruszającym momentem było wysłuchanie historii naszych gości – biorących czynny udział w powstaniu warszawskim oraz obejrzenie filmy dokumentalnego pt. „Zawiszacy” w reżyserii dh. phm. Włodzimierza Dusiewicza.

Ten wieczór był niezwykły jeszcze z jednego powodu. Zobowiązanie instruktorskie na stopień przewodnika harcerskiego złożyli: dh. Katarzyna Załęska i dh Tomasz Zaremba. Naszym instruktorom – ‘starszym barciom’ w harcerstwie, życzymy dużo sił i wytrwania w złożonej obietnicy.

Po zakończeniu części oficjalnej przyszedł czas na integrację – wspólne zdjęcia, rozmowy i obowiązkowo coś słodkiego od sponsora – przyjaciela Szczepu.

Z harcerskim pozdrowieniem,
Czuwaj !
Dh. Magdalena Rajska