IV Festiwal Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw

Organizatorem festiwalu jest Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego”, patronatem honorowym objął uroczystość Marszałek Województwa Mazowieckiego. Jej celem jest pobudzenie aktywności lokalnych społeczności.

Na placu przed OSP w Skrzeszewie stanęły stoiska 7 sołectw, reprezentujących gminy członkowskie LGD: Dąbrówkę, Jabłonnę, Nieporęt, Radzymin, Serock, Somiankę i Wieliszew.
Gminę Nieporęt reprezentowało sołectwo Nieporęt.
Rywalizacja odbywała się w trzech kategoriach: prezentacja stoiska, smaki kuchni regionalnej i występ sceniczny.
Wystrój nieporęckiego stoiska nawiązywał do tradycji królewskich – ozdabiały go piękne obrazy z pracowni pp. Orlińskich, portrety króla Jana Kazimierza autorstwa uczniów, a gości częstowała słodyczami młodzież w stylowych kostiumach. Na stole, wśród kandelabrów i bażantów królował pasztet z dzika, faszerowane jaja przepiórcze i doskonałe ciasta.

W kategorii występ sceniczny gminę reprezentował Chór Klubu Seniora z Nieporętu, który uhonorowany został II miejscem. Indywidualną nagrodę przyznało jury p. Piotrowi Śmiejczakowi, akompaniującemu zespołowi na akordeonie, za wyróżniający go profesjonalizm.

Festiwal był okazją do uhonorowania sołtysów, którzy mają najdłuższy staż społecznej działalności. Wśród dwojga wyróżnionych była sołtys Danuta Stromecka z Woli Aleksandra, od 30 lat reprezentująca swoje sołectwo.

Na scenie wręczone zostały również nagrody laureatom plebiscytu „Nasz Sołtys – Najlepszy Gospodarz”. W gminie Nieporęt w I etapie zwyciężyli sołtysi Stanisław Rębelski z Józefowa oraz Adam Banaszek z Izabelina. Z rąk wójta Macieja Mazura otrzymali ufundowane nagrody – tablety.
Prezes LGD Edward Trojanowski wręczył również podziękowania i nagrody zespołom, które uczestniczyły w ogólnopolskim konkursie „Wilkowyjce 2013”, reprezentując jednocześnie LGD. Z gminy Nieporęt były to dwa zespoły – Młodzież 50+, który wystąpił w półfinale oraz Józefinki, które w finale konkursu zajęły II miejsce. Wystąpiły również gościnnie w Skrzeszewie, budząc entuzjazm publiczności cechująca je radością i energią.

Zwycięzcą festiwalu została Wolica z gminy Radzymin i ona będzie zgodnie z tradycją organizatorem przyszłorocznej rywalizacji sołectw.
Zapraszamy do galerii foto.