Jacek Musiatowicz w gimnazjum

Obecnie współpracuje z takimi polskimi zespołami jak Perfect, Oddział Zamknięty, Lombard. Pisze także teksty dla Patrycji Markowskiej i Iwony Węgrowskiej. Jest twórcą muzyki do filmu o AIDS, który został nagrodzony Złotymi Niedźwiedziami na Festiwalu w Berlinie.
Jacek Musiatowicz jest czterdziestodwulatkiem zaangażowanym w pracę profilaktyczną, gra po 8 i więcej koncertów tygodniowo. Program „Życie na niby”, z którym przyjechał do naszej szkoły, skierowany był przede wszystkim do młodzieży gimnazjalnej. Podczas koncertu przestrzegał młodych ludzi przed zgubnym wpływem używek. Opowiadając o swoim życiu i doświadczeniach, poruszał tematykę związaną z problemami alkoholowymi, narkotykowymi oraz kwestię „dopalaczy”.

Wspominał wiele wątków ze swego życia. O tym, że jego ojciec, pod wpływem alkoholu, spowodował wypadek, w którym zresztą zginął, o matce, która żyła kilka lat w śpiączce i o tym, jak został narkomanem. Mówił również, że młodzież narażona jest na zło, które czai się wszędzie, że w każdej chwili może spotkać nas coś niemiłego, zagrażającego naszemu życiu. Słowa pana Jacka, który odnosił się do mądrości życiowych ks. Jana Twardowskiego, wywarły ogromne wrażenie na uczniach. Zapewne dodatkowym atutem była humorystyczna forma przekazu, a także gra na gitarze.
Na potwierdzenie tego, iż młodzież słuchała muzyka z zapartym tchem, kilka wypowiedzi naszych uczniów:

„Koncert profilaktyczny był bardzo pouczający. Zapewne dla niektórych bardzo potrzebny (bo mogą mieć takie same problemy). Pan Jacek Musiatowicz był miły i zabawny, dzięki swoim przeżyciom może teraz pomagać innym. Chciałabym, żeby odbył się taki koncert jeszcze raz, na inny temat”.

„Zajęcia profilaktyczne prowadzone przez pana Jacka Musiatowicza były bardzo ciekawe i pouczające. Pan Jacek przestrzegał nas przed nierozsądnymi decyzjami i wyborami. Opowiedział nam wiele interesujących i smutnych historii. Zagrał i zaśpiewał wiele świetnych piosenek. Na koniec dostał od nas owacje na stojąco”.
„Moim zdaniem Jacek Musiatowicz to ciekawa osoba, która pokazała nam, że w życiu nigdy nie mamy pewności, że będzie dobrze. W swoim życiu miał momenty dobre i złe, które przedstawił w ciekawy i czasem nawet w komiczny sposób. Całe spotkanie bardzo mi się podobało i mam nadzieję, że kiedyś znów się odbędzie”.

„Bardzo podobał mi się koncert, ponieważ powiedział bardzo dużo rzeczy prostym i ciekawym językiem, a do tego grał na gitarze. Moim zdaniem dobrze się stało, że nas odwiedził.”

„Koncert profilaktyczny był bardzo pouczający i ciekawy. Najbardziej w muzyku zainteresowało mnie to, że jest szczery i miły, a także jego życiorys. Jest człowiekiem godnym zaufania i ma podejście do młodzieży. Po prosu autorytet – wzór do naśladowania”.

„… Występ dawał dużo do myślenia. Jego życie (p. Jacka) nie było usłane różami, ale pomimo tego Bóg był cały czas przy nim. Zaimponował mi, bo pomimo strat, niepowodzeń nie poddał się. Dzięki tym doświadczeniom może teraz zmieniać świat na lepszy. Jego mądrość zawarta jest także w jego twórczości”.

Mamy nadzieję, że koncert profilaktyczny pana Jacka, zorganizowany z inicjatywy pedagoga szkolnego p. Moniki Marzec, w ramach Programu Profilaktyki, na długo zapadnie w pamięci naszych uczniów.