Majowe święto polskiej Konstytucji

Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny, którą koncelebrowali księża: Robert Kalisiak, proboszcz parafii Kuligów, Jerzy Sieńkowski, proboszcz parafii nieporęckiej i ksiądz kanonik Zbigniew Brzozowski. Obecni byli przedstawiciele samorządu, kombatantów, policji, organizacji i stowarzyszeń, poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej, gminnych szkół i drużyny harcerskiej. Piękne kazanie księdza Kalisiaka przypomniało wiernym znaczenie słowa patriotyzm, rozumiane także jako poświęcenie własnej pracy i kreatywności na rzecz kraju.

Po mszy, na Placu Wolności głos zabrał Wójt Gminy Maciej Mazur. Mówił o tym, jaką wartość moralna miało dla Polaków uchwalenie nowoczesnej i postępowej Konstytucji, świadcząc o ich mądrości i politycznej odwadze oraz determinacji w dążeniu do naprawienia chylącego się ku upadkowi państwa. Dla upamiętnienia tych wydarzeń delegacje złożyły kwiaty pod Dębem Wolności.

Uroczystość kontynuowana była w Gminnym ośrodku Kultury, gdzie zorganizowana została przez Muzeum Historyczne w Legionowie wystawa „Dwór Wazów w Nieporęcie”. Jest to pierwsza poza murami muzeum prezentacja zbytków, pochodzących z odkrytego w 2006 roku dworku myśliwskiego, wybudowanego w Nieporęcie przez Zygmunta III Wazę. Wystawione zostały fragmenty kafli piecowych, zdobionych m.in. ornamentem roślinnym typowym dla I połowy XVII wieku. Najciekawszym elementem wystawy jest fragment kafla z przedstawieniem korony królewskiej. Prawdopodobnie jest to fragment kartusza z korona i herbem wazów znajdującego się w centralnej części pieca, stojącego w reprezentacyjnym pomieszczeniu dworu.
Te i inne eksponaty podziwiać można do 12 maja.Zapraszamy do obejrzenia galerii