Niepodległościowe święto w Nieporęcie

Już od rana na Placu Wolności panował ożywiony ruch. Stanęły wojskowe namioty, pojawiła się konnica, przyjechały wozy bojowe, a wszystko po to, by przedszkolaki i uczniowie mogli wziąć udział w grze „Pobór do armii ochotniczej 1920 roku”, prowadzonej przez Stowarzyszenie Historyczno-Edukacyjne im. 7. Pułku Lansjerów Nadwiślańskich. W punktach werbunkowych, prowadzonych przez żołnierzy w mundurach z epoki, dzieci uczyły się musztry, zapoznawały z uzbrojeniem i umundurowaniem wojska z okresu walk o niepodległość, z udzielaniem rannym pierwszej pomocy w punkcie sanitarnym.

Ważnym momentem było zaciągnięcie się do kawalerii – przejażdżki konne nie wzbudzały lęku, wszyscy znakomicie sobie poradzili i zdali egzamin jeździecki. Dużą atrakcję stanowiły wojskowe wozy bojowe – pojazd gąsienicowy Volvo BV, wóz terenowy Star 660 oraz Skot – ośmiokołowy transporter opancerzony. Była też replika małego strzeleckiego wozu opancerzonego, tak małego, że dostanie się do jego wnętrza było wyzwaniem gimnastycznym dla co większych osób. Przejażdżki oferował także wóz konny, z jakiego korzystano w latach dwudziestych. We wszystkich pojazdach tłoczyły się roześmiane dzieci, powiewające biało-czerwonymi chorągiewkami i balonami. Udział w tej części uroczystości kończył się otrzymaniem repliki karty werbunkowej do armii ochotniczej, a także wizytą w namiocie promocyjnym już współczesnych Narodowych Sił Rezerwowych. Wielu chłopców wracało tego dnia do domu z mocnym postanowieniem, że zostaną żołnierzami.

Oficjalną część obchodów rocznicowych rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym, koncelebrowana przez księdza proboszcza Jerzego Sieńkowskiego i księdza kanonika Zbigniewa Brzozowskiego. Uroczystą oprawę mszy zapewnił udział pocztów sztandarowych: Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koła Powiatowego w Legionowie, ochotniczej Straży Pożarnej w Nieporęcie, Kątach Węgierskich i Wólce Radzymińskiej, Gimnazjum w Stanisławowie Pierwszym, Szkół Podstawowych w Białobrzegach, Nieporęcie, Wólce Radzymińskiej i Józefowie. Obecny był także Szczep Nieporęt 14. Drużyna Harcerska i Gromada Zuchowa Nieporęt.

Gdy nabożeństwo dobiegło końca, poczty sztandarowe na czele z Kompanią Honorową CSŁiI w Zegrzu, dowodzoną przez kpt. Piotra Osińskiego, przemaszerowały pod Dąb Wolności, gdzie kontynuowana była uroczystość.

W przemówieniu Wójt Gminy Maciej Mazur przypomniał m.in. historię dębu, który po raz pierwszy posadzony został przez mieszkańców Nieporętu właśnie w listopadzie 1918 roku dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dąb Wolności stał się świadkiem dalszej burzliwej historii gminy i życia jej mieszkańców aż po dzień dzisiejszy. Co roku gromadzimy się przy nim, w tym szczególnym miejscu, a nasza wspólna obecność świadczy o zachowaniu ciągłości pokoleń, pielęgnowaniu tradycji narodowych, szacunku dla naszej historii i dla nas samych.
Apel Pamięci odczytał kpt. Marcin Syrówka, a po salwie honorowej delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem.

Uroczystości zakończyły się w piknikowej atmosferze, przy piosenkach w wykonaniu zespołu wokalnego Młodzież 50+ ze Stanisławowa Drugiego, ognisku, kiełbaskach i grochówce. Przekonaliśmy się, że jesienne Święto Niepodległości może być radosne i ciekawe, sprzyjające integracji mieszkańców.


Zapraszamy do obejrzenia galerii z gminnych obchodów Święta Niepodległości