Pamięci mieszkańców

Popołudniowe uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów przez delegację samorządową oraz mieszkańców przy pomniku Legionistów Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białobrzegach. Msza święta za Ojczyznę odbyła się w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Nieporęcie. W nawach bocznych stanęły poczty sztandarowe środowisk kombatanckich, Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy, szkół podstawowych, gimnazjum i drużyn harcerskich. W liturgii uczestniczyli mieszkańcy, przedstawiciele władz samorządowych, wojska, policji, kombatantów i instytucji gminnych. Na zakończenie mszy zaśpiewał chór uczniów z Gimnazjum w Stanisławowie Pierwszym. Wieczorem na Palcu Wolności zapadła gęsta mgła. Przy świetle latarni i pochodni rozpoczęły się oficjalne uroczystości. Na Placu zajęła miejsce Kompania Honorowa I Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej w Legionowie oraz Orkiestra Garnizonu Siedlce. Wójt Sławomir Maciej Mazur przywitał zgromadzonych gości, wśród których znajdowali się m.in.: przedstawiciele I Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej w Legionowie: ppłk Zbigniew Pazura, ppłk Zenon Dąbrowski, ppłk Andrzej Szlejzer, Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK w Legionowie – kapitan Bronisława Mazur, Prezes Zarządu Koła Powiatowego Związku Kombatantów RP i BWP w Legionowie płk. Kazimierz Przymusiński, Zastępca dowódcy 9. batalionu Łączności DWL w Białobrzegach major Robert Liberadzki, Dowódca Składu Zegrze Jednostki Wojskowej 3090 mjr Wojciech Pochmara, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Legionowskiego – Irena Araszkiewicz i Andrzej Kiljan, przedstawiciel Muzeum Historycznego w Legionowie wicedyrektor Wojciech Jeute, przedstawiciele powiatowej i lokalnej policji, straży pożarnej, Honorowi Obywatele Gminy, radni, sołtysi i mieszkańcy gminy. Szczególnymi gośćmi podczas uroczystości były rodziny żołnierzy, pamięci których poświęcona została pamiątkowa tablica. W przemówieniu Wójt Maciej Mazur stwierdził, iż „rzadko uświadamiamy sobie, że wśród bohaterów którym zawdzięczamy wolną, niepodległą Polskę jest wielu mieszkańców naszej gminy. A niektórzy z nich, bardzo już niestety nieliczni, nie chwaląc się swą bohaterską przeszłością, cicho i skromnie żyją wśród nas”.

W tym roku uczciliśmy pamięć Mieszkańców Gminy Nieporęt – żołnierzy Armii Krajowej III Batalionu I Rejonu „Marianowo – Brzozów” VII Obwodu „Obroża”, którzy oddali życie w walce o wolność ojczyzny w latach 1940 – 1945, poległym w walce z okupantem, pomordowanym i zmarłym w niemieckich oraz sowieckich obozach i więzieniach. Ich pamięci poświęcona została tablica z granitu, która z inicjatywy wójta Macieja Mazura stanęła pod Dębem Wolności. Uroczysty Apel Pamięci odczytał por. Radosław Żulewski, a trzykrotną salwę oddała Kompania Honorowa I Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej w Legionowie. Następnie delegacje złoży kwiaty pod pomnikiem i pamiątkową tablicą. Na koniec oficjalnych uroczystości na Placu, w rytm pieśni orkiestry ruszyła uroczysta defilada na czele z Kompanią Honorową z Legionowa. Zebrani pożegnali goszczące u nas wojsko gromkimi brawami, całość zakończył pokaz sztucznych ogni. Moc atrakcji, czyli ognisko z biesiadą na harmonii, kuchnia polowa z wojskową grochówką, kiełbaski z grilla, zachęciły wszystkich do dalszego wspólnego świętowania.
Szczególną atrakcją uroczystości, skierowaną przede wszystkim do młodych mieszkańców, były rozpoczęte już w godzinach przedpołudniowych pokazy sprzętu wojskowego oraz przejażdżki wozami bojowymi. To doskonała praktyczna nauka historii, wyzwalająca uczucia patriotyczne, czego dowodem był spontanicznie zaśpiewany przez najmłodszych hymn Polski.

Niespodzianką była wizyta w Nieporęcie Stowarzyszenia Artylerii Dawnej „ARSENAŁ”. Członkowie Stowarzyszenia w mundurach artylerii polskiej z okresu Królestwa Polskiego niejednokrotnie, ku uciesze maluchów, wystrzelili z armaty.