Powstanie Warszawskie 1944 – Pamiętamy

Wśród zgromadzonych osób wyróżniały się dwie grupy – harcerzy ze Szczepu 14. Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych Nieporęt oraz młodych kibiców Legii Warszawa. To oni rozpostarli na Placu Wolności duży baner z biało-czerwonym napisem POWSTANIE WARSZAWSKIE Nieporęt Pamięta i wznieśli okrzyk „Chwała Bohaterom”!
Głos zabrali Włodzimierz Bławdziewicz – żołnierz AK oraz Wójt Gminy Sławomir Maciej Mazur, który zwracając się do młodzieży podziękował jej za udział w uroczystości i kultywowanie pamięci o Powstaniu i jej młodych uczestnikach.

Delegacje złożyły kwiaty przy pomniku pod Dębem Wolności, a następnie na cmentarzu parafialnym na grobach żołnierzy AK – mieszkańców gminy, zamordowanych przez hitlerowców w sierpniu 44 roku oraz na grobie dowódcy oddziału AK Bronisława Tokaja. Grupa kibiców udała się również do lasu, do miejsca, w którym żołnierze AK zostali rozstrzelani. Wiązanka kwiatów spoczęła również w miejscu śmierci podchorążych Alfa i Skiby przy ul. Strużanskiej, którzy zginęli osłaniając zrzut broni.


Zapraszamy do obejrzenia galerii z uroczystości