Święto Gminy Nieporęt i jubileusz Jeziora Zegrzyńskiego

Zabawa wystartowała już o godzinie 10.00 na Dzikiej Plaży w Nieporęcie. Ta część święta miała charakter sportowo-rekreacyjny, ale przebiegała też pod hasłem 50-lecia Jeziora Zegrzyńskiego. Zorganizowany został konkurs wiedzy o jeziorze i Nieporęcie – przez cały czas trwania imprezy wolontariuszki zachęcały do udzielania odpowiedzi na pytania, a na zakończenie wylosowano nagrody. Na molo były pokazy i nauka zumby oraz trening fitness, prowadzone przez doświadczone instruktorki. Uczestnicy wykazali się nie lada kondycją i umiejętnościami. Rozegrano Turniej Piłki Siatkowej na plaży o Puchar Wójta Gminy Nieporęt oraz Gminne Spławikowe Zawody Wędkarskie o Puchar Wójta Gminy Nieporęt i wręczono nagrody.

Okręgowy Związek Żeglarski przy współpracy z KS Spójnia Warszawa i Gminą Nieporęt zorganizował Regaty o Puchar Wójta Gminy Nieporęt w klasie Optimist, a szkoła Winsurfingu Lsurf Regaty Windsurfingowe o Puchar Wójta Gminy Nieporęt oraz zawody SUP (na deskach z wiosłem) o Puchar im. Króla Stefana Batorego. Zwycięzcy tych konkurencji odebrali nagrody na scenie w Porcie Jachtowym. Uczestnicy konkursu na piaskową Paskudę Zegrzyńską ozdabili plażę prawdziwymi paskudami. Zwycięzcy udzielili wywiadu dziennikarzowi Jedynki Polskiego Radia, która była patronem medialnym uroczystości.

Wiele emocji wzbudziły pokazy Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ratownicy prezentowali różne techniki ratowania tonących i wyjątkowe umiejętności w wykorzystaniu sprzętu. Był też niezwykle efektowny pokaz ewakuacji i ratownictwa z wykorzystaniem policyjnego helikoptera. Nie tylko dzieci z zapartym tchem śledziły latający tuż nad ich głowami śmigłowiec z ludźmi wiszącymi na linie. Atrakcją były również bezpłatne rejsy, które oferował statek spacerowy Jagodowy Raj. Program artystyczny zapewniły zespoły Kącik oraz Chocolate Dance z filii GOK w Kątach Węgierskich i Stanisławowie Pierwszym.

O godzinie 16 uroczystość przeniosła się do Portu Jachtowego Nieporęt. Na estradzie zaprezentowali się młodzi artyści z GOK i jego filii, zespoły seniorów Nieporęczak i Młodzież 50+. Artyści mieli okazję udzielić wywiadów redakcji Jedynki.

Uczestników uroczystości powitali Wójt Gminy Maciej Mazur, Przewodniczący Rady Gminy Eugeniusz Woźniakowski oraz Zastępca Wójta Alicja Sokołowska. Na Święto Gminy przybyli; Starosta Powiatu Legionowskiego Jan Grabiec, Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Serock Józef Zając, Dyrektor Biura Senator Anny Aksamit Paweł Pniewski, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Artur Pozorek, Zastępca Dyrektora RZGW w Warszawie ds. Zarządu Zlewni Narwi w Dębem Zenon Chęć. Obecny był Krzysztof Klimaszewski, dyrektor Biura Ekonomii i Finansów Jedynki Polskiego Radia. Z przyjemnością gościliśmy również delegację z partnerskiego Dobrego Miasta z Burmistrzem Stanisławem Trzaskowskim na czele.

Z okazji obchodzonego 50-lecia Jeziora Zegrzyńskiego w szczególny sposób uhonorowane zostały osoby, których życie i działania są ściśle związane z akwenem, które przyczyniły się do promocji Jeziora, a także Gminy Nieporęt. Pamiątkowe statuetki i dyplomy z rąk wójta Macieja Mazura otrzymali: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik – statuetkę w imieniu Marszałka odebrał przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Artur Pozorek, Zenon Chęć Zastępca Dyrektora RZGW w Warszawie ds. Zarządu Zlewni w Dębem, Jerzy Durejko Prezes Warszawsko-Mazowieckiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, Waldemar Heflich Redaktor Naczelny Miesięcznika Żagle – w imieniu redaktora statuetkę odebrał Jerzy Kubaszewski, Leon Wróbel, żeglarz, medalista mistrzostw Europy, olimpijczyk z Moskwy 1980, Edward Pietrucha, złoty medalista mistrzostw świata w klasie Hornet w 1971 roku, Jacek Paszko kapitan Żeglugi Śródlądowej, Wojciech Brzozowski wielokrotny medalista mistrzostw świata w windsurfingu, wielokrotny mistrz Polski i zdobywca Pucharu Polski, Dominik Życki mistrz świata w klasie Star (razem z Mateuszem Kuśnierewiczem), olimpijczyk, wielokrotny medalista Mistrzostw Europy oraz żeglarz Sylwester Pietrucha.

Jubileusz Jeziora Zegrzyńskiego zaznaczony został także wystawą fotografii i materiałów dokumentalnych z okresu powstania zbiornika, udostępnionych przez firmę Hydroprojekt, głównego wykonawcę zapory w Dębem, Pan Zenona Chęcia z RZGW oraz dr. hab. Artura Magnuszewskiego z Zakładu Hydrologii Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW. Szczególne zainteresowanie budziły zdjęcia terenów, które zalały wody Jeziora.

W stoisku promocyjnym Urzędu Gminy Nieporęt przygotowano liczne atrakcje, także konkurs wiedzy o Jeziorze Zegrzyńskim z nagrodami, które stanowiły dodatkową zachętę do wzięcia w nim udziału.
Wśród wielu stoisk, które stanęły na Święcie wyróżniało się to, przygotowane przez sołtysów Gminy Nieporęt. Można w nim było skosztować wielu tradycyjnych potraw, nic więc dziwnego, że chętnych do degustacji i rozmowy było wielu.

Najwięcej jednak osób gromadziło się przed sceną, na której występowali kolejni wykonawcy: Józefinki z wyróżniającym się gitarzystą, zespół BOYS, mający niezliczoną ilość fanów, zespół TiM, który wprowadził słuchaczy w żeglarski nastrój.

W przerwie występów uwagę widzów przyciągnął spektakularny pokaz Ochotniczych Straży Pożarnych. Można było podziwiać wozy ratowniczo-gaśnicze z pełnym wyposażeniem oraz strażaków, udzielających rannemu pierwszej pomocy.

Do późnego wieczoru widownia bawiła się z Volverem, z zespołem PAHELI, który uwodził tańcem bollywoodzkim oraz z gwiazdą festynu BRODKĄ.

Święto Gminy Nieporęt i jubileusz 50-lecia Jeziora Zegrzyńskiego zakończył przed północą pokaz sztucznych ogni.

Współorganizatorem święta było Starostwo Powiatowe w Legionowie, patronat honorowy sprawował Marszałek Województwa Mazowieckiego, patronat medialny Jedynka Polskie Radio.
Organizatorzy dziękują partnerowi uroczystości PGNiG TERMIKA S.A. w Warszawie oraz sponsorom: Operatorowi gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A, Lokalnej Grupie Rybackiej Zalew Zegrzyński.

Namiot promocyjny Urzędu Gminy Nieporęt
Atrakcje na Dzikiej Plaży w Nieporęcie
Wręcznie statuetek z okazji 50-lecia Jeziora Zegrzyńskiego
Wręczenie nagród i dyplomów zwycięzcą regat w klasie optymist
Zespół baletowy z Kątów Węgierskich
Występ zespołu Józefinki
Koncert zespołu Boys
Koncert zespołu Volver
Koncert Brodki

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjeć