Udane U-Rodziny Sołtysa

Zawody sportowe towarzyszące festynowi rozpoczęły się już w piątek, II edycją Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Nieporęt dla chłopców urodzonych w 2003 roku oraz młodszych. Zorganizował go UKS „Pogoń” Józefów, w ramach realizacji zadania zleconego i sfinansowanego przez Gminę Nieporęt. W turnieju zagrało 60 zawodników z 6 drużyn reprezentujących gminne szkoły: w Białobrzegach, Izabelinie, Józefowie (2 drużyny), Nieporęcie oraz gościnie reprezentacja Zespołu Szkół nr 43 z ul. Kobiałka w Warszawie. W trakcie turnieju młodych piłkarzy odwiedził słynny piłkarz Michał Żewłakow, zawodnik Legii Warszawa. Zwycięzcą turnieju została drużyna Józefów I, kolejne miejsca zajął zespół z SP w Białobrzegach oraz drużyna Józefów II.

Dla wszystkich zespołów przygotowane zostały specjalne puchary, a każdy z zawodników otrzymał pamiątkowy dyplom oraz piłkę do gry z autografem gościa Michała Żewłakowa.

W sobotę i niedzielę trwały rozgrywki, zorganizowanego przez gminę V Turnieju Sołectw w Piłce Nożnej o Puchar Wójta Gminy Nieporęt. Wzięło w nich udział 5 drużyn, w tym dwie spoza gminy Nieporęt. Zwycięstwo wywalczyła drużyna z Izabelina, drugie miejsce zajął zespół reprezentujący Kąty Węgierskie i Michałów-Grabinę, na trzecim stopniu podium stanęli piłkarze z Józefowa. Uroczyste wręczenie pucharów odbyło się w niedzielę, na scenie, podczas uroczystego powitania gości. Zwycięzcom gratulowali Wicestarosta Robert Wróbel, Wójt Gminy Maciej Mazur, Przewodniczący Rady Gminy Eugeniusz Woźniakowski, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Marian Oszczyk, sołtysi Józefowa Stanisław Rębelski i Michałowa-Grabiny Ryszard Zając.

Pierwszą część festynu zdominowały gminne zespoły taneczne i wokalne oraz laureaci konkursów wokalnych. Po raz pierwszy zaprezentowały się dzieci i młodzież z filii GOK w Wólce Radzymińskiej. Zajęcia prowadzone tam są krótko, od jesieni ubiegłego roku, ale zespół już prezentuje ciekawy program i duże umiejętności. Kolejny raz wystąpiły zespoły z filii GOK w Kątach Węgierskich i Stanisławowie Drugim, przyciągając uwagę widzów nowymi umiejętnościami. Zaśpiewały laureatki Gminnego Konkursu Wokalnego – Piosenka jest dobra na wszystko, który odbył się w szkole w Józefowie i adresowany był do uczniów klas 0-III. Dużym aplauzem widzowie przyjęli występ swoich ulubieńców – zespołów Młodzież 50+ oraz Józefinki. Pierwsi prezentowali się jak zwykle elegancko i ze swadą, Józefinki oczarowały nowym programem i barwnymi strojami.

Organizatorzy przygotowali również konkursy dla radnych i sołtysów. Było przeciąganie liny, w który panowie dali z siebie wszystko, poświęcając nawet garnitury. Podczas przerzucania kapusty na kocach, zielone liście fruwały w powietrzu i konkurs zakończył się, gdy już zabrakło ..główki. Niełatwym zadaniem było też ubranie drugiej osoby w atrakcyjną spódniczkę, przy użyciu bardzo skąpych materiałów. Okazuje się jednak, że jest to możliwe nawet wówczas, gdy dysponujemy jedynie folią, tasiemką i kolorowymi paskami krepiny.

Końcówka wieczoru przebiegła w rytm przebojów granych przez znane i lubiane zespoły Awans i Diadem.

Dla najmłodszych przygotowano dmuchane zjeżdżalnie, a dodatkową atrakcją był samochód jednostki OSP z Kątów Węgierskich, który wytrzymał dziesiątki wizyt nie tylko w kabinie, ale i ..na dachu.
Do dyspozycji uczestników festynu były również stoiska gastronomiczne, w których można było smacznie zjeść i na bieżąco podzielić się wrażeniami i opiniami na temat festynu.