Z Orłem Białym do Niepodległej

Obchody Święta Niepodległości trwały 10 listopada od wczesnych godzin porannych. Cztery stoiska prezentowały historię oręża polskiego od czasów króla Augusta Poniatowskiego do II wojny światowej. Muzeum Wojska Polskiego wystawiło umundurowanie i uzbrojenie jednostek specjalnych oraz militaria z okresu II wojny światowej, a Muzeum Techniki Wojskowej i Cywilnej w Markach militaria z I i II wojny światowej. Atrakcją były pojazdy bojowe – półgąsienicowy amerykański transporter opancerzony Half-track M3 (II wojna), motor z koszem bocznym i radziecki pojazd wojskowy GAZ z tego samego okresu. Dzieci brały udział w grze terenowej „Znajdź Orła”. Na stoiskach z militariami ukryte były wizerunki Orła, które należało odnaleźć i dodatkowo odpowiedzieć na „Pytania na rozgrzewkę” z historii Polski, np. co zobaczyli na drzewie Lech, Czech i Rus?, z którego roku pochodzi pierwszy wizerunek Orła Białego? Nagrodą była słodka przekąska i przejażdżka wozem polowym. Razem z instruktorami dzieci wykonywały biało-czerwone kotyliony i kwiaty, szyły opaski partyzanckie. W stoisku Szarych Szeregów prezentowano moździerze i miotacze butelek z Powstania Warszawskiego oraz oddawano strzały na wiwat z okazji Święta Niepodległości.

W południe złożone zostały kwiaty pod pomnikiem Legionistów Marszałka Józefa Piłsudskiego. W uroczystości wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego W Białobrzegach, dyrektor szkoły wraz nauczycielami, Wójt Gminy Maciej Mazur, radni i sołtysi.

Oficjalne uroczystości rozpoczęła msza święta za Ojczyznę, koncelebrowana przez księdza kanonika proboszcza Władysława Trojanowskiego, księdza Czesława Wróbla i księdza Marka Jeznacha, którą uświetniły swoją obecnością poczty sztandarowe: 9 Batalionu Dowodzenia, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koła Powiatowego w Legionowie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Nieporęcie, Wólce Radzymińskiej i Kątach Węgierskich, Gimnazjum im. Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Stanisławowie Pierwszym, SP im. Bronisława Tokaja w Nieporęcie, SP im. Wojska Polskiego w Białobrzegach, SP im. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich w Wólce Radzymińskiej, SP im. Wandy Chotomskiej w Józefowie. W uroczystości uczestniczył także szczep 14. Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych Nieporęt. Oprawę artystyczną zapewnił chór Echo Nieporętu.

W dalszej części uroczystości, na placu Wolności, na którym stanęła Kompania Honorowa 9 Batalionu Dowodzenia, poczty sztandarowe, zaproszeni goście, mieszkańcy, radni, sołtysi, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji i stowarzyszeń, głos zabrał wójt Maciej Mazur. Przypomniał słowa pierwszego premiera niepodległej Polski, Jędrzeja Moraczewskiego, który w swoich dziennikach opisywał niebywały entuzjazm, który ogarnął ludność polską w pierwszych dniach niepodległości. Tej wielkiej radości towarzyszyła jeszcze większa nadzieja i optymizm związane z odbudową odzyskanej ojczyzny. Wiara ówczesnych Polaków w sukces wolnej Polski powinna być dla nas inspiracją i wzorem. Jesteśmy im winni pamięć i wdzięczność za ich pracę i poświęcenie, ale sami musimy śmiało patrzeć w przyszłość, aby wykorzystać szanse, jakie daje nam współczesny świat.
Apel Pamięci Oręża Polskiego odczytał por. Stanisław Wiszniewski, a następnie delegacje reprezentujące samorządy, wojsko, policję, straż pożarną, stowarzyszenia i harcerzy złożyły wiązanki przy pomniku pod Dębem Wolności.

Uroczystości zakończył występ chóru Echo Nieporętu i tradycyjna świąteczna grochówka.
Dziękujemy organizatorom za przygotowanie radosnych obchodów Święta Niepodległości, a wszystkim przybyłym za udział w uroczystości.


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć