Zuchowa kolonia letnia „Robinsonada” 23 – 29 lipiec 2012

Pogoda dopisała, co w pełni pozwoliło zrealizować obfitujący w wiele atrakcji program. Robinson serdecznie powitał zuchów w swojej bazie na bezludnej wyspie. Przydzielił wszystkim chaty i poprosił dzieci o odszukanie butelek, w których ukryte są regulaminy zachowania obowiązujące na wyspie. Podczas kominku integracyjnego Robinson zatwierdził nazwy szóstek i przyjął zapewnienie od zuchów, że będą przestrzegały regulaminów, co potwierdziły podpisami złożonymi w Księdze Robinsonady. Na pożegnanie dnia zaśpiewaliśmy wyciszającą piosenkę pt. ,,Późno już”.

We wtorek, tuż po śniadaniu, p. Jacek Zdunek i p. Kamil Puchalski zaczęli przygotowania do żeglarskiej wyprawy. Na nauce budowy statku, nazw ożeglowania i olinowania, zasad przebywania na żaglówce, wiązania węzłów oraz ćwiczeń w kamizelkach ratunkowych, minęło nam przedpołudnie. Po obiedzie zuchy zostały podzielone na cztery wachty i nadszedł czas sprawdzenia wiedzy teoretycznej w praktyce. Dwie wachty żeglowały po Zalewie Zegrzyńskim, a pozostali poznawali tajniki udzielania pierwszej pomocy, rozpoczynając tym samym zdobywanie sprawności Doktor. Po dwugodzinnym rejsie nastąpiła zmiana wacht. Pracowity dzień zuchy zakończyły przy ognisku ucząc się nowych piosenek.

W środę, pod czujnym okiem wykwalifikowanych instruktorów zuchy nabierały tężyzny i doskonaliły swoją sprawność fizyczną, dzielnie pokonując trasy w Parku Linowym ,,Radocha” w Nieporęcie. Po południu odwiedził naszą bazę pasjonat wędkarstwa p. Jan Załęski, który opowiadał dzieciom o tajnikach wędkowania. Zaprezentował różne rodzaje wędek i ich zastosowanie. Tajemnicze pudełko kryło mnóstwo haczyków, spławików itp. Dowiedzieliśmy się jakie ryby występują w Zalewie Zegrzyńskim i jakie przynęty gwarantują udany połów, Gdy już złapaliśmy bakcyla i postanowiliśmy wyruszyć na połów, przyszedł czas na zuchową majsterkę – samodzielne wykonanie wędek. ,,Łowienie ryb” z pomostu sprawiło zuchom dużo radości. Dzień zakończyliśmy w letnim kinie na wyspie.

W czwartek zorganizowaliśmy żeglarski zwiad, poznając ciekawe zakątki oraz florę i faunę Zalewu Zegrzyńskiego. Ważnym punktem dnia było zorganizowanie szpitala polowego dla pluszaków i dalsze doskonalenie sztuki pierwszej pomocy. Zabandażowane na różne sposoby misie, były bardzo wdzięcznymi za udzieloną pomoc pacjentami. Niektóre zuchy postanowiły swoje umiejętności medyczne sprawdzić na kolegach i koleżankach z gromady. Wieczór upłynął na śpiewaniu w ,,Klubie Karaoke”.

Piątek to dzień wyprawy do Aquaparku w Stanisławowie Pierwszym. Kąpiel, gry i zabawy w wodzie oraz nauka pływania pod nadzorem ratowników sprawiły zuchom wiele radości. Po obiedzie odwiedził nas myśliwy, dh Sławomir Maliszewski, który opowiadał o swojej pasji oraz zasadach jakimi kieruje się prawdziwy łowczy. Wiele frajdy sprawiło zuchom budowanie tratew, z zebranych wcześniej w pobliskim lesie patyków oraz uroczyste ich wodowanie.

Sobota upłynęła pod żaglami i na wykonywaniu zadań na sprawności indywidualne Złota rączka i Sobieradek. Wieczorem odbył się uroczysty apel. Zuchy w pełnej gali odbierały sprawności nadane im przez samego Robinsona, który gościł nas przez cały tydzień na swojej pełnej tajemnic wyspie. Następnie zapłonęło ostatnie ognisko, podczas którego pląsaliśmy i śpiewaliśmy zuchowe i żeglarskie piosenki.

W niedzielę po apelu poszliśmy na lody i po powrocie zabraliśmy się za pakowanie i porządki w stanicy. Około południa przyjechali stęsknieni rodzice i zabrali swoje pociechy do domów. Przez całą kolonię uśmiechy nie schodziły dzieciom z twarzy. Większość z nich już teraz zapowiedziała swój udział w przyszłorocznej kolonii.

Serdecznie dziękujemy za udzielone wsparcie w organizacji zajęć:, p. Jackowi Zdunkowi, p. Kamilowi Puchalskiemu, p. Oliwii Łempickiej, p. Janowi Załęskiemu, hr. Sławomirowi Maliszewskiemu, p. Monice Pawłowskiej i p. Anecie Zarembie

Kadra kolonii:
– Komendant – hm. Krzysztof Trybel
– Zastępca Komendanta ds. Programowych – hr. Katarzyna Załęska
– Kwatermistrz – ho. Tomasz Zaremba
– Oboźna – Marta Załęska
– Przyboczne – sam. Karolina Kunicka i Martyna Załęska.