Bezpiecznie nad wodą z Kapitanem Wyderką

Na początku zwiedziliśmy budynek LWOPR oraz dowiedzieliśmy się, że znakiem WOPR jest niebieski krzyż na tle złotej kotwicy z umieszczonym wokół niego, pomiędzy dwoma pierścieniami, napisem – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Następnie odbyły się zajęcia praktyczne. Poznaliśmy podstawowy sprzęt ratownika: koło ratunkowe, boje asekuracyjne, węgorza, płetwy i maskę z rurką. Mogliśmy spróbować rzutu boją i rzutkami, czyli poćwiczyć umiejętność wykorzystania liny do ratowania osoby tonącej.
Zobaczyliśmy, jak wygląda reanimacja osoby poszkodowanej. Na manekinie ćwiczyliśmy udzielanie pierwszej pomocy.
Graliśmy w grę planszową Kapitana Wyderki, która bawiąc, uczy zachowań nad wodą.

Obejrzeliśmy również poduszkowca do ratownictwa lodowego, który radzi sobie w sprawnym poruszaniu się po zamarzniętych akwenach nawet przy cienkiej lub kruchej pokrywie lodowej. Mieliśmy możliwość wejścia do motorówki policyjnej RIB 600.

Staliśmy również na lądowisku dla helikopterów Pogotowia Ratunkowego. Zauważyliśmy, że jest ono oświetlone z czterech stron. Obserwowaliśmy również wiatrowskaz. Wszystkie te elementy mają za zadanie ułatwić lądowanie śmigłowca ratowniczego.
Najwięcej emocji wzbudził jednak niespodziewany przylot helikoptera ratowniczego. Najpierw poszkodowanego w wypadku przywieziono karetką wodną do siedziby LWOPR. Widzieliśmy (stojąc w bezpiecznej odległości), jak ratownicy przenoszą rannego do śmigłowca, który po chwili odleciał do szpitala. Byliśmy więc świadkami prawdziwej akcji ratowniczej!

Zajęcia, przeprowadzone w atrakcyjnej formie, były dla nas bardzo interesujące.

Dziękujemy Pracownikom LWOPR za przekazanie cennych wiadomości, za profesjonalizm i… cierpliwość podczas odpowiadania na nasze liczne pytania. W sposób szczególny dziękujemy Kapitanowi Wyderce – Pani sierżant sztab. Kindze Czerwińskiej z Komisariatu Rzecznego Policji Ogniwo w Nieporęcie. Kapitanie! Meldujemy swoją gotowość do bezpiecznych wakacji!

Tekst: Aneta Kowalska
Zdjęcia: Sabina Ślazińska, Adam Pomaski