Biwak „Tropami Przyrody” dla zuchów i harcerzy

„… Zebrało się tutaj wielu
Takich jak Ty,
Siadaj z nami przyjacielu
A opowiemy Ci – jak było na biwaku…”

A było tak…
Szczep 14 DH i GZ Nieporęt zorganizował w dniach 7 – 8.12. br. na terenie Szkoły Podstawowej w Izabelinie biwak pod hasłem „Tropami Przyrody” dla zuchów i harcerzy z naszego szczepu.
Biwak rozpoczęliśmy w Gminnym Ośrodku Kultury próbą przedstawienia pt.,, Idą święta” przygotowywanego na uroczystość przekazania Betlejemskiego Światełka Pokoju.

Około 20:00 przyjechaliśmy do szkoły, gdzie powitała nas wieczornym apelem druhna Aneta Sieczka Komendant Biwaku. Następnie zabraliśmy się do wspólnego przygotowania kolacji. Posileni przystąpiliśmy do wykonania zadań programowych. Harcerze realizowali jedno z zdań grunwaldzkich i ozdoby świąteczne, a zuchy lepiły z masy solnej ozdoby choinkowe na kiermasz harcerski. Zarobione pieniądze chcemy przeznaczyć na zakup pagonów do mundurów zuchowych i harcerskich.

Po trudach dnia przyszła pora na odpoczynek. Harcerze bardzo pomagali młodszym kolegom w zorganizowaniu noclegu, nawet zaśpiewali im kołysankę do snu.

W piątek zuchy zrobiły pobudkę instruktorom już o 7 rano. Po apelu, w trosce o tężyznę fizyczną naszych podopiecznych druhna Aneta zorganizowała gimnastykę poranną.
Po takiej rozgrzewce wszyscy z apetytem zjedli śniadanie i pyszny deser przygotowany przez mamę Aleksandry Więcławek.
Około godziny 9:30 wyruszyliśmy na rajd z misją niesienia pomocy zwierzętom leśnym w okresie zimy. W tym dziele wspierał nas Pan Marek Jasiński, który zawiózł zebrane przez brać harcerską kasztany i żołędzie na skraj Puszczy Słupeckiej. Następnie przesypaliśmy karmę do mniejszych worków i zanieśliśmy ją w miejsca żerowania zwierząt.

Przy okazji odbył się bieg patrolowy, gdzie harcerze wykorzystywali zdobytą wiedzę w praktyce oraz ćwiczyli orientację w terenie. Dość długi marsz spowodował burczenie w brzuchu, które uciszyliśmy zjedzeniem kiełbasek upieczonych na ognisku i wypiciem gorącej herbaty. Po powrocie do szkoły odbyła się kolejna próba naszego przedstawienia. Około godziny 14.00 przyjechali Państwo Wysokińscy i przywieźli pyszną zupę pomidorową, którą pochłonęliśmy w mgnieniu oka. Po krótkiej sjeście jeszcze trochę pośpiewaliśmy i popląsaliśmy. Po tych mile spędzonych chwilach nastał czas pożegnania i z piosenką na ustach:
„…pozostanie tylko wspomnienie, może znów tu za rok spotkamy się…”
zakończyliśmy nasz pierwszy szczepowy biwak.

Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor Wandzie Biłas za udostępnienie szkolnych pomieszczeń i rodzicom za wsparcie w organizacji biwaku.
W tym samym czasie, kiedy odbywał się biwak przyboczna 14 DH „Puszcza” pwd. Jolanta Świerczewska uczestniczyła w Sejmiku Zimowym w Płocku, dla braci harcerskiej biorącej udział we współzawodnictwie o Tytuł i Odznakę Grunwaldzką. Wszyscy instruktorzy ze Szczepu 14 DH i GZ Nieporęt postanowili w tym roku dołączyć do wspólnoty grunwaldzkiej, która przystąpiła do akcji „Szlachetna Paczka”. Dh. Jola zebrała i zawiozła ze sobą na Sejmik pieniądze, ubrania i żywności o długim terminie przydatności.

Opiekę nad zuchami i harcerzami w czasie biwaku sprawowali:
dh. Aneta Sieczka – Komendant Biwaku
pwd Marzena Zakrzewska – Drużynowa 14 DH „Puszcza”,
dh. Katarzyna Załęska – Drużynowa „Tropków”,
dh. Tomasz Zaremba – Drużynowy „Tropicieli Przyrody”.

Komendant Biwaku
dh. Aneta Sieczka