Obchody Święta Niepodległości w SP w Białobrzegach

Bo nie wszystkim pomógł los
Wrócić z leśnych dróg,
Gdy kwitły bzy.
W szczerym polu biały krzyż
Nie pamięta już,
Kto pod nim śpi …

„Biały krzyż”, Czerwone Gitary

Treść i kształt przedstawienia wraz z opracowaną prezentacją multimedialną nawiązywały do formuły programu informacyjnego, co ułatwiło młodym widzom odbiór faktów historycznych związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

W szkolnych murach goszczono prezenterów telewizji lokalnej TV Białobrzegi, w role których wcielili się Aleksandra Gradek – uczennica klasy IV i Paweł Gniadek – uczeń klasy V. Młodzi aktorzy, poprzez zaangażowanie i wysiłek włożony w przygotowania, mieli okazję na nowo odkryć znaczenie słowa „Ojczyzna”. Powagi uroczystości dodały wykonane przez chór pieśni patriotyczne, m.in. „Szara piechota”, „Pieśń legionistów”, „Rota”, a utwór „Biały krzyż” napełnił uczestników akademii wzruszeniem i skłonił do zadumy.

Zwieńczeniem obchodów Święta Niepodległości było złożenie przez Samorząd Szkolny kwiatów i rozpalenie zniczy pod Pomnikiem ku czci Legionistów marszałka Józefa Piłsudskiego w Białobrzegach. Poczet Sztandarowy reprezentował szkołę podczas Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Nieporęcie.
Ponadto uczniowie klasy V uczestniczyli w prezentacji broni historycznej, laserowej oraz wozów bojowych, zorganizowanej na gminnym Placu Wolności. Atrakcją spotkania dla uczniów była również przejażdżka konna w towarzystwie ułanów.

Szkolna uroczystość zorganizowana z okazji Święta Niepodległości była dla uczniów doskonałą lekcją historii i patriotyzmu, kształtującą postawę obywatelską oraz budującą tożsamość narodową młodego pokolenia.

M. Kujawa, M. MichalakZapraszamy do obejrzenia galerii