Park Kulturowy w Ossowie

Budynek pełni rolę niewielkiego muzeum. Znajduje się tu m.in. makieta prezentująca ruchy wojsk w czasie Bitwy Warszawskiej 1920 roku oraz niewielki zbiór pamiątek po księdzu Ignacym Skorupce, a także wyeksponowane w gablotach elementy wyposażenia i umundurowania, które zostały odnalezione na polach ossowskich. Na ścianach umieszczone zostały mapy obrazujące ruchy wojsk, a także podobizny dowódców biorących udział w działaniach zbrojnych w 1920 roku.Nasi przewodnicy w strojach z epoki (replikach żołnierskich mundurów) przedstawili nam umundurowanie żołnierskie, broń, a także nakreślili rys historyczny tamtych dni. Była to dla uczniów żywa lekcja historii.

Kolejnym etapem było przejście do Kaplicy i cmentarza polskich żołnierzy, gdzie 14 sierpnia 1920 roku, w zwycięskim boju pod Ossowem, zginęło kilkuset żołnierzy ochotników, w tym studentów i gimnazjalistów z warszawskich szkół. Zostali oni złożeni w tutejszych zbiorowych grobach. Na miejsce pochówku wybrano kawałek łąki za rzeką, na terenie poligonu wojskowego założonego tu przez władze carskie w 1888 r. W sierpniu 2010 roku na polanie przy cmentarzu posadzono 96 Dębów Pamięci ku czci wszystkich ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Powstaje tu także Panteon Wybitnych Polaków, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku, a lecieli oddać hołd polskim oficerom pomordowanym na Wschodzie, w tym żołnierzom, którzy walczyli w Bitwie Warszawskiej 1920 roku.

Po zwiedzeniu Kaplicy autokarem udaliśmy się pod Krzyż ks. Skorupki. W domniemanym miejscu śmierci kapelana 236. ochotniczego pułku piechoty ks. mjr. Ignacego Jana Skorupki mieszkańcy wsi Ossów postawili drewniany krzyż. Uczniowie pod pomnikiem zapalili znicze.
Na koniec naszej wycieczki zostaliśmy zaproszeni na pyszny obiad. Po krótkim odpoczynku gospodarze muzeum zorganizowali konkurs z nagrodami. Na pożegnanie wręczyli wszystkim uczestnikom pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.