XI edycja Turnieju Wiedzy Turystyczno – Ekologicznej o Obszarze Związku Gmin Zalewu Zegrzyńskiego

Celem turnieju jest: popularyzacja wśród młodzieży szkolnej wiedzy o regionie, promowanie idei krajoznawstwa, poznawanie zasad bezpiecznego uprawiania turystyki oraz aktywnych form wypoczynku, kształtowanie postawy aktywnego uczestnictwa w zdobywaniu wiadomości i poznawaniu środowiska, promowanie regionu, oraz integracja młodzieży z regionu.

Młodzież po przejściu eliminacji na szczeblu gminnym, przed etapem regionalnym uczestniczyła w wycieczce, której celem było poznanie terenu gmin wchodzących w skład Związku, obejrzenie obiektów dziedzictwa kulturowego i ekologicznych, zapoznanie się z funkcjonowaniem elektrowni w Dębem i zapory wodnej, która spowodowała powstanie Jeziora Zegrzyńskiego.
Bezpośrednim organizatorem turnieju na szczeblu regionalnym była Gmina Nieporęt, a gospodarzem – Gimnazjum im. Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Stanisławowie Pierwszym – ubiegłoroczny zwycięzca.

Wzięła w nim udział młodzież II klas gimnazjum z 7 gmin tworzących Związek: Dąbrówka, Jabłonna, Legionowo, Nieporęt, Radzymin, Serock i Wieliszew wchodzących w skład powiatów legionowskiego i wołomińskiego. Uczestnicy najpierw odpowiadali na 5 pytań ustnych. Następnie musieli rozpoznać na zdjęciach obiekty bądź zabytki oraz elementy łodzi żaglowej. Konkurencje praktyczne to udzielenie rannemu pierwszej pomocy, wiązanie węzłów żeglarskich oraz rzut rzutką do koła ratunkowego. Wszystko to pod okiem Krzysztofa Jaworskiego Prezesa Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Kingi Czerwińskiej z Komisariatu Rzecznego Policji. W czwartej konkurencji gimnazjaliści zaprezentowali swoje własnoręcznie kręcone filmy o tematyce „Turystyka w mojej gminie”.

W szlachetnej rywalizacji przy dopingu kolegów laureatami zostali:
– I miejsce – Publiczne Gimnazjum im. Witolda Zglenickiego w Woli Kiełpińskiej z gminy Serock
– II miejsce- Gimnazjum nr 4 im. Aleksandra Kamińskiego w Legionowie,
– III miejsce – Gimnazjum im. Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Stanisławowie Pierwszym z gminy Nieporęt.

Puchary dla dyrektorów szkół laureatów, a także atrakcyjne nagrody dla zwycięzców ufundowane przez Związek Gmin Zalewu Zegrzyńskiego wręczyli Przewodniczący Zarządu Sylwester Sokolnicki i Wiceprzewodniczący Zarządu Sławomir Maciej Mazur – gospodarz turnieju. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki od Prezesa Zarządu Lokalnej Grupy Rybackiej Zalew Zegrzyński wraz z deklaracją możliwości udziału w tygodniowym obozie letnim na Mazurach na przełomie lipca i sierpnia.

Ponieważ przyjęła się zasada, że zwycięzca jest organizatorem kolejnego turnieju, burmistrz Sokolnicki zaprosił wszystkie gminy na turniej w przyszłym roku do Serocka.

Halina KolibabskaZapraszamy do obejrzenia galerii