Wystaw miskę z wodą – upał zabija!

Najważniejszą zasadą jest zapewnienie zwierzęciu swobodnego dostępu do czystej, świeżej wody. Podczas upałów zwierzak szybko traci wodę z organizmu, dlatego musi ją stale uzupełniać. Stąd jego zwiększone zapotrzebowanie na płyny. Wyprowadzając psa na długi spacer zabierzmy ze sobą wodę w butelce oraz miskę (lub specjalne poidło butelkowe). Pamiętajmy, aby wodę w misce wymieniać dość często, gdyż podczas ciepłych dni w wodzie szybko namnażają się bakterie. Ze względu na utratę minerałów, warto podawać do picia niegazowaną wodę mineralną.

Ponadto każde zwierzę powinno mieć możliwość schronienia się w zacienionym, chłodnym miejscu. Buda psa podwórkowego powinna stać w cieniu, zwłaszcza jeśli zwierzak trzymany jest na łańcuchu (jednak podczas upałów powinno się raczej odpiąć łańcuch, aby pies mógł instynktownie poszukać sobie cienia). Zwierzakom mieszkającym w mieszkaniach zostawmy otwarte drzwi od łazienki, aby mogły położyć się na chłodnej podłodze (bardzo często nasi pupile, gdy im gorąco wybierają jako najlepsze posłanie właśnie łazienkowe kafelki).

W żadnym wypadku nie wolno podczas upału zostawiać zwierzęcia w zamkniętym samochodzie! Zamknięty samochód działa wtedy jak piekarnik – temperatura wewnątrz pojazdu rośnie bardzo szybko, może osiągnąć nawet 70 stopni Celsjusza, co w skrajnych przypadkach może spowodować uduszenie i śmierć naszego pupila. Należy pamiętać, że wraz z wodą zwierzęta tracą z organizmu minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, co może być bardzo groźne w skutkach.

Aby ochłodzić zwierzaka w upalny dzień, warto spryskać go od czasu do czasu wodą ze spryskiwacza lub przykryć go wilgotnym ręcznikiem. Na dłuższe spacery najlepiej wyprowadzać psy rano i wieczorem, gdy temperatura powietrza jest niższa. Małe zwierzaki (króliki, chomiki, świnki morskie, żółwie, kanarki itp.) nie powinny przebywać w upalny dzień na balkonie, gdyż ze względu na małą masę ciała są bardziej narażone na udar cieplny. Zalecane jest strzyżenie zwierząt (nie tylko rasowych), aby ułatwić im utratę ciepła.

Źródło: http://www.vetopedia.pl