Uczciliśmy pamięć Powstania Warszawskiego

Pierwszego sierpnia w Nieporęcie, o godzinie 17, rozległ się dźwięk syreny. O godzinie „W” na Placu Wolności rozpoczęła się uroczystość upamiętniająca 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oraz jego bohaterów – żołnierzy i mieszkańców stolicy.

W uroczystości wzięli udział mieszkańcy gminy, harcerze ze szczepu 14 DH i GZ Nieporęt oraz przedstawiciele samorządu – Wójt Gminy Nieporęt Maciej Mazur, Starosta Powiatu Legionowskiego Robert Wróbel, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Legionowskiego Wiesław Smoczyński, Radna Powiatu Legionowskiego Agnieszka Powała, Przewodniczący Rady Gminy Eugeniusz Woźniakowski, radni, sołtysi, reprezentanci gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych. O emocjach towarzyszących młodym ludziom, ruszającym do walki o wolność stolicy, opowiedział uczestnik powstania Włodzimierz Bławdziewicz, który przygotował również wystawę książek o tematyce powstańczej. Po złożeniu kwiatów przy pomniku pod Dębem Wolności, uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz parafialny do grobów rozstrzelanych w sierpniu 1944 roku żołnierzy Armii Krajowej, mieszkańców gminy Nieporęt oraz ich dowódcy Bronisława Tokaja. Wiązanki kwiatów spoczęły również w nieporęckim lesie, w miejscu egzekucji żołnierzy oraz przy drodze Strużańskiej w Stanisławowie Pierwszym, gdzie zginęli podchorążowie „Alfa” i „Skiba”, broniąc zrzutu broni dla Warszawy.

Uroczystości na Placu Wolności w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego ożywiają pamięć o ludziach, którzy honor i miłość do Ojczyzny cenili wyżej niż własne życie. Którzy w chwili najważniejszej próby wykazali się odwagą i nie zawiedli.

Cześć i chwała bohaterom!