Erasmus +

Erasmus + w Izabelinie

W dniach 13 – 17 maja odbyło się międzynarodowe spotkanie w ramach projektu Erasmus+ „Mens sana in corpore sano”w Izabelinie. Przybyli na nią uczniowie i nauczyciele z Włoch, Hiszpanii i Portugalii. Powitali ich wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Goście spotkali się z serdecznym przyjęciem przez Wójta Gminy Nieporęt – Macieja Mazura. Podobnie jak w przypadku trzech poprzednich spotkań dzieci zamieszkały z rodzinami naszych uczniów.

Spotkanie w Izabelinie, którego tematami przewodnimi były dwa zadania: ”Playing and dancing” oraz „Reducing, recycling and reusing”, zakończyło trwającą dwa lata  międzynarodową współpracę. Bogaty program konferencji objął wiele warsztatów i wycieczek, dzięki czemu wykonanie projektowych zadań związanych z ochroną środowiska oraz historią, etnografią i tradycją wzbudziło duże zainteresowanie i zaangażowało uczestników. Mogli wziąć udział w warsztatach integracyjnych, grach terenowych,  nauce tańców narodowych, zabawach plenerowych, warsztatach plastycznych –  czerpania papieru, malowania na szkle, wycinankach ludowych, pokazach  doświadczeń chemicznych. Obejrzeli wystawę eksponatów przyrodniczych i rękodzieł wykonanych z surowców wtórnych dla Szkolnego Muzeum Recyklingu. Podczas wycieczek poznawali Mazowsze – jego przyrodę, historię, kulturę oraz mieszkańców. Podziwiali piękno krajobrazu okolic Zalewu Zegrzyńskiego z pokładu statku. Zwiedzili Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu i  Warszawę – Stare Miasto, Muzeum Powstania Warszawskiego, złożyli kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wzruszyły ich wojenne losy stolicy i jej mieszkańców.

Ważną częścią konferencji w Polsce były spotkania i nowe relacje, jakie nawiązały się podczas pobytu i wspólnych działań. Nauczyciele mieli okazję skonfrontować swoje doświadczenia w pracy pedagogicznej, uczniowie dowiedzieli się, jak uczą się i co interesuje ich rówieśników z Hiszpanii, Włoch i Portugalii. Goście poznali polską szkołę, historię, kulturę. Spróbowali naszych tradycyjnych potraw. Bardzo posmakowały im nasze pierogi. Wszyscy mogli sprawdzić swoje umiejętności porozumiewania się w  języku angielskim – uniwersalnym dla uczestników spotkania. Dla szkoły w Izabelinie realizacja międzynarodowego projektu i przygotowanie konferencji była  pionierskim przedsięwzięciem i dużym wyzwaniem. Wymagała ogromnego zaangażowania i kreatywności całej szkolnej społeczności: nauczycieli, uczniów i rodziców. Dziś, gdy już wiemy, że wszystko się udało,  możemy z satysfakcja powiedzieć, że było warto. Projekt z przyjemnością koordynowała pani Monika Woźniakowska.

DSC04546 DSC04718 DSC04744 DSC04774 DSC04777 DSC04807 DSC04494 DSC04847 DSC04462 DSC04444 DSC04469 DSC04475DSC05011 DSC05014 DSC05063 DSC05077 IMG-20190512-WA0010 IMG-20190514-WA0024DSC05185


 

Uczniowie  i nauczyciele z zaprzyjaźnionych szkół we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii odwiedzili Szkołę Podstawową w Izabelinie, w ramach programu Erasmus+. Podczas tygodniowego pobytu w Polsce uczestnicy Erasmus+ poznawali naszą kulturę, historię i tradycję. Na gości czekało wiele atrakcji, w tym między innymi zwiedzanie Warszawy i rejs statkiem.

14 maja w Urzędzie Gminy odbyło się spotkanie z uczestnikami programu Erasmus+.  Goście zapoznali się z historią, symboliką i atrakcjami gminy Nieporęt. Otrzymali smaczne upominki oraz widokówki.