Warsztaty gospel TGD oraz koncert finałowy

Wielkie święto muzyki gospel w Gminie Nieporęt

W dniach 4 i 5 lutego Gmina Nieporęt gościła artystów z zespołu TGD.  Patronatami wydarzenia byli Wójt Gminy Nieporęt Pan Sławomir Maciej Mazur oraz proboszcz parafii w Stanisławowie Pierwszym ks. Tomasz Osiadacz.

Organizatorzy warsztatów gospel zaprosili wszystkich chętnych na dwudniowe zajęcia wokalne, prowadzone przez  zespół TGD (Trzecia Godzina Dnia).  To znana chrześcijańska formacja muzyczna, która od 1982 r. podbija polskie sceny i serca Polaków. Ekumeniczny charakter zespołu i niezwykłe przesłanie wykonywanych przez niego utworów oraz otwartość na kontakt z ludźmi nie zajmującymi się profesjonalnie śpiewaniem sprawiają, że  wyróżnia się spośród innych. Nic więc dziwnego, że wielu mieszkańców gminy Nieporęt odpowiedziało na zaproszenie. W ciągu kilku dni lista zgłoszeń zapełniła się i zabrakło miejsc dla kolejnych chętnych.

Pomysł zorganizowania warsztatów narodził się w Scholi Otwartych Serc, z którą byliśmy już dwukrotnie na warsztatach TGD i bardzo chcieliśmy aby również nasi bliscy, rodziny, znajomi,  nasza nieporęcka społeczność  mogła przeżyć tę radość, wzruszenia i piękne chwile.

Pierwsze w naszej gminie warsztaty muzyki gospel odbyły się w przytulnych i gościnnych pomieszczeniach Gminnego Ośrodka Kultury w Nieporęcie.  Pod okiem instruktorów z zespołu TGD – Piotra Nazaruka, Kamili Pałasz, Moniki Wydrzyńskiej oraz Konrada Kuchciaka – 80 osób dorosłych i młodzieży oraz 30 dzieci uczyło się pięknych utworów z repertuaru zespołu.  Uczestnikami byli mieszkańcy naszej gminy, a wśród nich – urzędnicy, dyrektorzy szkół, nauczyciele, uczniowie, przedszkolaki.  Każdy, kto lubi śpiewać mógł się zapisać.

Próby przygotowanych kilkunastu pieśni, głównie z najnowszej płyty TGD pt. „Wracam do domu” przebiegały bardzo sprawnie, pomimo iż tylko nieliczni byli już wcześniej na tego typu imprezie. Dużym wyzwaniem dla uczestników było  szybkie opanowanie swoich linii melodycznych ‑ wszystkie pieśni w grupie dorosłych były zaaranżowane na trzy głosy: soprany, alty i tenory. Utwory w grupie dziecięcej były przygotowane na dwa głosy oraz wzbogacone ruchem i gestem. Cierpliwości i poczuciu humoru prowadzących  zawdzięczamy ostateczny efekt.

Niezwykłe były nie tylko przeżycia wokalne. Przez całe dwa dni na warsztatach panowała atmosfera radości, miłości, uwielbienia, wzruszenia oraz wspólnoty.  Uczestnicy otrzymali olbrzymią dawkę energii, jaka płynie z muzyki gospel.  Wspólny śpiew, głębokie słowa piosenek i piękna muzyka sprawiły, że wszyscy czuliśmy się wspólnotą.  W czasie przerw mieliśmy okazję porozmawiać, wymienić się refleksjami  i być razem delektując się jednocześnie przepysznym poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców dzieci i młodzieży ze Scholi Otwartych Serc, państwa Olechowskich oraz państwa Sieradzkich. Pierwszy dzień warsztatów zakończyła wspólna modlitwa.

Efekt końcowy był naprawdę zaskakujący.  W niedzielę o godzinie 19:00  kościół w Stanisławowie Pierwszym wypełnił się po brzegi. Czuć było wyjątkową atmosferę. Koncert rozpoczęły dzieci tworzące zespół Gospel Kids.  Ich piękne i wzruszające wykonanie trzech piosenek rozpuściło serca wszystkich słuchaczy.  Następnie na scenę wkroczył niezwykły chór, który składał się z solistów i muzyków z zespołu TGD oraz mieszkańców naszej gminy.  Brzmiał i wyglądał pięknie. Dyrygent Piotr Nazaruk z właściwą sobie charyzmą prowadził koncert, zachęcając do wspólnej modlitwy i śpiewu. Chórzyści wykonali 12 piosenek na 3 głosy. Było wzruszenie i zachwyt.  Zarówno śpiewający, jak i słuchający byli bardzo poruszeni i szczęśliwi, dając się ponieść głębokim słowom modlitw i piosenek.  Nie brakowało energetycznych i żywych utworów, przy których cały kościół tańczył i weselił się.

W tym niezwykłym czasie wszyscy doświadczyliśmy wiele dobra i życzliwości od siebie nawzajem. To wydarzenie mogło się odbyć tyko dzięki wysiłkom dużej grupy osób, którym z całego serca dziękujemy. Wspólnie przeżyte chwile zintegrowały mieszkańców gminy Nieporęt i niech będą początkiem oraz inspiracją do kolejnych podobnych inicjatyw.

Monika Woźniakowska