Film „Epidemie miłości”

Gminny Ośrodek Kultury w Nieporęcie
zaprasza w sobotę, 12 maja 2012 r., o godzinie 18.00,
na film „Epidemia miłości”
i spotkanie z reżyserem Maciejem Piwowarczukiem.

“EPIDEMIA MIŁOŚCI”
Młody reżyser Maciej Piwowarczuk szuka odpowiedzi na podstawowe pytanie czym jest miłość. Odpowiedź znajduje cofając się o ponad 60 lat wstecz, w samo jądro II wojny światowej. Rozmawiając dzisiaj z 80 letnimi bohaterami, którzy w obliczu nadchodzącej śmierci, nie mając żadnej nadziei na przeżycie, uciekali w małżeństwo, opowiada historię pełną ludzkich dramatów, gdzie odnajdujemy treść słowa miłość.

Pokazujemy historię, która nie była nigdy pokazywana przedtem. Kraj, który jako pierwszy na świecie zmierzył się z potęgą hitlerowskich Niemiec, jako pierwszy doświadczył okrucieństw wojny. Jakie pierwszy również rozpoczął walkę z najeźdźcą. Podziemna armia działała od samego początku okupacji. Liczyła 500.000 żołnierzy. Zwieńczeniem walki było Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, dwa miesiące po lądowaniu aliantów w Normandii, w momencie gdy Armia Sowiecka była 500 kilometrów od Berlina, tuż pod Warszawą. Samotna armia młodych idealistów bohatersko walczyła przeciwko przeważającym siłom niemieckim. Armia pozostawiona bez pomocy przez Rosjan, zdradzona przez wielką politykę. W ostatecznym rozrachunku, dwa miesiące walk bez szansy na zwycięstwo, 200.000 ofiar wśród żołnierzy i ludności cywilnej Warszawy, miasto zrównane z ziemią.

Nie był to czas na miłość. Jednak w czasie najcięższych walk młodzi ludzie wiązali się ze sobą na całe życie. Śmierć połączona z Miłością. Kres pewnej historii i początek innej. Film opowiada uniwersalną historię o tym, że nawet w najtrudniejszych momentach nie można pozbawić jednostki jej człowieczeństwa, a najwyższe uczucia zawsze zwyciężą brutalną siłę.

Wiadomo nam o 512 młodych osobach, żołnierzach powstańczej armii, które wzięły ślub w czasie dramtycznej walki o Warszawę. Pokazujemy historię 7 par, jedną z nich to Jan Nowak i jego żona Greta (którzy wzięli ślub w mommencie, gdy zamiast słyszeć słowa przysięgi małżenśkiej, słyszeli silniki niemieckich czołgów), słynny kurier, który w czasie wojny trzykrotnie przebywał drogę pomiędzy okupowaną Polską a Londynem, by w końcu w 1945 roku pozostać za granicą na emigracji, gdzie był jednym z założycieli Radia Wolna Europa.
Historia związków powstańczych jest barwnie opowiedziana poprzez ich wspomnienia oraz unikatowe materiały archiwalne, przedstawiające również ceremonię ślubu powstańczego z Warszawy.

Reżyseria: Maciek Piwowarczuk, Scenariusz: Maciek Piwowarczuk, Anna Płażewska, Zdjęcia: Piotr Wolski, Montaż: Anna Płażewska. Produkcja: VIDERE, TVP Historia, 2009.